Advertisement

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas Kasım ayı konut satışlarında yaşanan yükselişi değerlendirdi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Finans Merkezi programına konuk olan Elmas, verilerin çok iyi geldiğini ve önümüzdeki dönem de talebin artacağını söyledi.

Elmas, “Kasım ayı verileri her kalemde iyi geldi. Arık enflasyonist ortama girilmiş olması, döviz kurunda yaşanan türbülans ve asıl dünyada emtia fiyatlarındaki artışın yılın 2. yarısından itibaren konut fiyatlarına yansımış olmaya başlaması konut talebini arttırdı. Dövizden dolayı içeride de konuta olan talep yoğunlaştı” dedi.

Elmas, “Ben Aralık ayında da aynı tablonun devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemlerde konut talebinde artış olacaktır. Çünkü, bütün dünyada sınırlı fiziksel varlık dediğimiz şeylerin değerleri artıyor. Merkez bankalarının parasal gevşemeye gitmesi sonucunda arz talepteki dengesizler fiziksel varlıklardaki değer artışına sebep oldu. Bütün dünyada da gayrimenkule talep arttı” diye ekledi.

“Yabancıya konut satışının negatif bir yanı yok”

Yabancıya konut satışında yaşanan rekor hakkında da değerlendirme bulunan Elmas, “Yabancıya satışta da ciddi talep var. Türkiye’nin dış açığının finansmanı anlamında önemli bir destek. Çok katma değerli kaynak yüzde 80-85’i içeride üretilen ve içeride kalıyor. 10 milyar dolarlık yabancıya satış yaptığımızda rahat 8 milyar doları içeride kalıyor. Çapraz faydaları da var. Yabancıya konut satışının negatif bir yanı yok” dedi.