Advertisement

Türkiye’de koronavirüse karşı aşılama devam ederken, 3 milyon dozluk ilk partinin ardından Çinli Sinovac şirketinden bu hafta gelmesi beklenen 10 milyon dozluk yeni aşı sevkiyatının 6,5 milyonluk ilk bölümü bu sabah Türkiye’ye ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pazar günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İnaktif aşıların 10 milyon doz olan 2. sevkiyatının ilk bölümü (6,5 milyon doz) aşılar pazartesi sabahı ülkemizde olacak” demişti. Koca cuma günkü açıklamasında ise mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmasının ardından, aynı kararın Brezilya için de alındığını bildirmişti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de pazar akşamı itibarıyla son 24 saatte 5 bin 277 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, 140 kişi hayatını kaybettiği bildirildi. Bakanlığın Kovid-19 Aşı Bilgilendirme Platformu’na göre saat 07:22 itibarıyla Türkiye’de ilk doz Kovid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 1,24 milyon oldu.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 99 milyon 774 bini aştı.

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 2 milyon 139 bin 31 kişi hayatını kaybetti.

Dünyada 63 milyondan fazla kişiye aşı yapıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başta düşünülenin aksine, mutasyona uğramış koronavirüsün daha ölümcül olabileceğini söylerken, ülkenin Sağlık Bakanı Matt Hancock da aşıların mutasyon vakalarda yeterince etkili olamayabileceği konusunda uyardı.

ABD de mutasyon vakalar nedeniyle Güney Afrika’dan gelen ve ABD vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

Fransa'da üçüncü kez ulusal karantina uygulanabilir

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 172 kişi yaşamını yitirdi.

Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, virüs tespit edilen kişi sayısı 18 bin 436 artışla 3 milyon 53 bin 617'ye yükseldi.

Ülkede son 24 saatte 172 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle virüs kaynaklı can kaybı 73 bin 49'a çıktı.

Hastanelerde 2 bin 965'i yoğun bakımda olmak üzere 26 bin 393 kişinin tedavisi sürerken, iyileşenlerin sayısı 240 artışla 216 bin 965'e ulaştı.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana Kovid-19 aşısı yapılan kişi sayısı 1 milyon 26 bin 871'e çıktı.

Bilim Kurulu Başkanı Jean-François Delfraissy, BFMTV kanalında yaptığı açıklamada, İngiltere temaslı Kovid-19'un daha hızlı yayılan türü bağlantılı vakaların arttığını belirtti.

Delfraissy, ülkede yeniden karantina kararı alınması gerekebileceğini söyledi.

Ukrayna'da bugünden itibaren kısıtlamalarda yumuşaya gidiliyor

Ukrayna'da son 24 saatte 2 bin 516 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülmesiyle 4 aydır ilk kez günlük vaka sayısı 3 binin altına düştü.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ölü sayısı 63 artışla 21 bin 924, iyileşen sayısı ise 5 bin 783 artışla 953 bin 297 oldu.

Ülkede 2 bin 516 kişide virüsün görülmesiyle son 4 ayın günlük en düşük rakamı kaydedildi, vaka sayısı 1 milyon 194 bin 328'e çıktı.

Kovid-19 tedbirlerini 8-24 Ocak'ta sıkılaştıran ülkede, bugünden itibaren yumuşaya gidiliyor.

Buna göre alışveriş merkezleri, restoran ve kafeler 07.00-22.00 saatleri arasında çalışabilecek, eğitim bölgedeki vaka yoğunluğuna göre yüz yüze veya uzaktan devam edecek.

Ülkede 28 Kasım 2020'de 16 bin 294 kişide vaka görülmesiyle, günlük en yüksek rakam yaşanmıştı.

Avustralya aşısını onayladığını açıkladı

Avustralya’da tıbbi düzenlemeleri yapan Tedavi Edici Ürünler İdaresi (TGA), ilaç firması Pfizer'ın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını onayladığını açıkladı.

Pfizer tarafından yapılan sunumun kapsamlı ve bağımsız olarak incelendiğini belirten TGA, aşının gereken yüksek güvenlik, etkinlik ve kalite standartlarını karşıladığına karar verilmesinin ardından, Avustralya’da kullanılması için onaylandığını duyurdu.

Onayın 2 yıl süreyle geçerli olacağına dikkat çekilen açıklamada, aşının Avustralya'da ve yurt dışındaki güvenilirliğini izlemeye devam edileceği vurgulandı.

Avustralya’da kullanılacak ilk aşı olma özelliğini elden eden Pfizer aşısının onaylanmasının ardından açıklamada bulunan ve kararı memnuniyetle karşıladığını anlatan Başbakan Scott Morrison, hükümet olarak hedeflerinin, ‘‘Avustralyalıları güvende tutmak, hayatları ve geçim kaynaklarını korumak’’ olduğunu söyledi.