Advertisement

Tarihin en büyük aşı kampanyasında şu ana kadar 66 ülkede 104 milyondan fazla doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Aşı yarışında nüfusunun %55’ini aşılayan İsrail açık farkla önde gidiyor. İsrail’i %15 ile İngiltere, %10 ile ABD takip ederken AB %3, Çin %2 aşılama ile yavaş tempoda ilerliyor.

Türkiye’de ise bu sabah itibarıyla 2 milyon 200 bini aşkın kişi aşılandı. Yaygın kullanılması beklenen aşılarda açıklanan son etkinlik oranları aşı iyimserliğini artırıyor.

Yayımlanan yeni bir çalışmaya göre AstraZeneca’nın Kovid aşısı uygulanacak iki doz arasında üç aylık bir süre olması durumunda %82,4 etkinliğe ulaşıyor. Rusya’nın Sputnik V aşısı ise tıp dergisi Lancet’te yayımlanan ara değerlendirmeye göre %91,6 oranında etkinlik yakaladı.

Kovid-19 varyantı ise artan aşı iyimserliğini törpülüyor. Birçok Avrupa ülkesinde ilk olarak İngiltere’de tespit edilen varyant Kovid-19 vakası görüldüğü bildirildi.

Japonya Kovid-19’a karşı aşılamaya şubat ortasında başlıyor

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı uygulamalarının ay ortasında başlatılmasının planlandığını söyledi. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Suga, 126 milyonluk ülke nüfusunun tamamını kapsayacak şekilde aşı tedariki hedefinin sürdüğünü belirtti. Suga, aşı güvenliliğinin sağlanmasına yönelik çok sayıdaki tedbir sebebiyle Japonya'nın aşı uygulamalarına başlamak konusunda diğer ülkelere kıyasla geriye düştüğünü söyledi.

Kyodo ajansının Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre bakanlık heyeti, başvuru sonrası onaylanmasına yönelik incelemeleri süren Pfizer aşısını 12 Şubat’ta onaylayacak.

Bu kapsamda ilk aşı teslimatı Belçika’dan Japonya’ya 14 Şubat’ta ulaşacak ve öncelikle 10 bin sağlık çalışanı aşılanacak.

Mart ortasından itibaren 3,7 milyon sağlık çalışanı, daha sonra virüs belirtileri göstermiş kişiler, nisan başından itibaren de 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanacak.

Sonraki süreçte ise aşı uygulama kapsamının ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Koronavirüs pandemisine dair dünya genelinde gelişmeler

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 23 bin 337 yeni vaka tespit edildi. Fransa Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte hastanelerde 404 ve son 4 günde yaşlı bakımevlerinde 322 kişi hayatını kaybetti.

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1210, Meksika'da 433, Arjantin'de 177, Kolombiya'da 304, Şili'de 22, Ekvador'da 25, Bolivya'da 74 ve Guatemala'da 36 kişi yaşamını yitirdi.

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 3 milyon 614 bini geçti. Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, kıta genelinde Kovid-19'tan ölenlerin sayısı 92 bin 472 oldu.

İran'da Kovid-19'a karşı aşılama çalışmaları henüz başlamazken hükümet vakaların yeniden artışından endişe ediyor. Ülkede Kasım 2020'de günlük vaka sayılarının 15 bin, can kayıplarının ise 500 sınırına çıkmasının ardından uygulanan yeni kısıtlamalarla vakalar 6 bin sınırına, can kayıpları da 100'ün altına geriledi.

Güney Afrika’da ortaya çıkan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış hızlı yayılan türüne Danimarka’da 5 kişide rastlandı. Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yurt dışından Danimarka’ya gelen 5 kişide, Kovid-19'un mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan tipi B.1.351 tespit edildiğini bildirdi.