Advertisement

ABD’de geçen hafta vaka sayısı artışının %1,5 ile neredeyse bir yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, havayolu şirketleri Biden yönetiminden virüs pasaportu sistemi geliştirmesini istiyor. ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi aşılanmış kişilerin kapalı ortamlarda maskesiz bir araya gelebileceklerini bildirdi.

CDC, Kovid-19 aşılarının 2 dozunu da yaptıran ABD vatandaşlarının maske takmadan da güvende olacağını, sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla maskesiz toplu ortamlarda bulunabileceğini açıkladı. 2. doz Kovid-19 aşısı olan kişi, 2 hafta sonra Kovid-19'a karşı tamamen korunma sağlamış kabul edilecek. Aşılarını yaptırmış olan yetişkinlerin, hastalık riski düşük sağlıklı çocukları ve torunları ile aynı çatı altında görüşmelerinde de bir sakınca olmayacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kurumun bölgedeki yavaş aşılamanın “günah keçisi” olarak tanımlanmasından sıkıldığını söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise ülke nüfusunun üçte birinden fazlasının ilk doz Kovid-19 aşısını olduğunu duyurdu.

İtalya Sağlık Bakanlığı,Kovid-19 karşı geliştirilen Astrazeneca aşısının 65 yaş üstü için kullanılmasına izin verdi

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 318 artarak 100 bin 103'e yükseldi. Sağlık Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, son 24 saatte yapılan 184 bin 684 testte 13 bin 902 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylece salgının başladığı Şubat 2020'den bu yana vaka sayısı 3 milyon 81 bin 368'e çıktı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlık Salgın Önleme Müdürü Gianni Rezza'nın Astrazenaca aşısının, Kovid-19'un ölüm riskini arttıran zayıf bağışıklık sistemine sahip veya başka hastalıklar için ilaç alanlar haricindeki 65 yaş üzeri kişilerde kullanılmasına dair genelgeyi imzaladığı belirtildi. Açıklamada, bu kararın almasının arkasında; Astrazeneca aşısına dair elde edilen bilimsel verilerin aşının güvenli olduğunu kanıtlaması ve ayrıca 65 yaş üzerindeki deneklerde de bu aşının, hastalığın gelişmesine karşı önemli bir koruma sağlayabildiğini göstermesi olduğu ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte 139 bin 429 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 215 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 64 kişi hayatını kaybetti.