Advertisement

Hazlihazırda yavaş ilerleyen Avrupa Kovid-19 aşılamasında aksaklıklar bitmiyor. Avrupa’nın üç büyüğü Almanya, Fransa ve
İtalya, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının uygulanmasını askıya aldı. Karar, aşının kan
pıhtılaşmasına yol açtığı iddialarının ardından geldi.

Avrupa İlaç Ajansı, Astra aşısının faydalarının risklere göre daha ağır bastığını belirtse de perşembe günü aşının durumunu görüşmek üzere toplanma kararı aldı. Birliğin sağlık bakanları ise salı günü bir araya gelecek.

Çin, ülkede dördüncü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının acil durum kullanımını onayladı. Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd şirketi ile Çin Bilimleri Akademisinin birlikte geliştirdiği protein bazlı alt birim bir aşının acil durum kullanımına onay verdi.

Kovid-19 vaka ve can kayıplarının düştüğü Portekiz'de önlemler kademeli gevşetildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son iki haftadır yeni vaka ve can kayıpları sayılarında düşüşün gözlendiği Portekiz'de, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında uygulanan önlemler gevşetilmeye başlandı.

Portekiz'de sol hükümetin aldığı kademeli olarak açılma planı kapsamında, bugünden itibaren kreşler, ilkokullar, kuaförler ve kütüphaneler açıldı. Salgında üçüncü dalga riskine karşı temkinli hareket eden hükümet, Paskalya tatili (27 Mart-4 Nisan) döneminde kısıtlamaları uygulamaya devam edecek. Ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime 19 Nisan'da başlamayı öngören hükümet, müzeler ile sinema ve tiyatroları da aynı tarihte kısıtlı kapasiteyle açacak. Plan gereği restoranların ve spor salonlarının açılmasının ise mayıs ayı başından itibaren başlaması öngörülüyor.

Bununla birlikte Kovid-19 salgınına karşı Avrupa'da kullanılan aşılardan AstraZeneca'nın yan etkileriyle ilgili çıkan iddialardan dolayı, İspanya da bu aşının kullanımını askıya alan ülkelere dahil oldu.

Normalleşmeye Devam

Türkiye’de ise 11,5 milyon doz aşı uygulanırken bunun 3,6 milyona yakınını ikinci doz aşılar oluşturuyor. Türkiye’de Kovid-19 vaka sayısı yüksek seyretmeye devam ediyor. Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre 151.113 test uygulanan son 24 saatte 15.503 yeni vaka tespit edildi, 63 can kaybı yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19’la mücadelede yeni
bir önlem kararı alınmadığını, şehirlere yönelik önceki kararların uygulamasının sürdürüleceğini söyledi.

Kabine toplantısının ardından pazartesi akşamı açıklamalar yapan Erdoğan, “Bugünkü toplantımızda mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakından takip etme kararı aldık” dedi.