Advertisement

AstraZeneca aşısının kan pıhtılaşmasına yol açtığı iddiaları üzerine birçok Avrupa ülkesi aşının uygulanmasını durdurmuştu. Ancak İtalya ve Fransa bu karardan geri dönecek gibi gözüküyor.

İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa İlaç Ajansı’nın aşının güvenli olduğunu
açıklaması durumunda kullanımına devam edeceklerini açıkladı. Nihai kararını perşembe günü açıklayacak olan Ajans, öncesinde ön değerlendirmesinde Astra aşısının faydalarının risklerine göre daha ağır bastığını dile getirmişti. Draghi bu değerlendirmeyi “Cesaret verici” olarak yorumladı.

İtalya ve Fransa, AstraZeneca'nın Kovid-19 aşısı için Avrupa İlaç Ajansının değerlendirmesini bekliyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kanda pıhtılaşmaya yol açtığı gerekçesiyle kullanımını durdurdukları AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını görüştü.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Draghi ve Macron'un telefon görüşmelerinde, kullanımını 18 Mart Perşembe gününe kadar ihtiyaten durdukları AstraZeneca aşısına ilişkin fikir alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından AstraZeneca aşısına yönelik yürütülen ek analizlerin sonuçlanmasının beklendiği belirtilen açıklamada, "EMA'dan bugün yapılan ön açıklamalar cesaretlendiricidir. İki lider, EMA analizinin olumlu sonuçlanması halinde, AstraZeneca aşısının uygulanmasını hızlı şekilde yeniden başlatmaya hazırdır." ifadeleri kullanıldı.

EMA Başkanı Emer Cooke, bugün düzenlediği basın toplantısında, kanda pıhtılaşmaya yol açtığı gerekçesiyle kullanımı bazı Avrupa ülkelerinde durdurulan AstraZeneca'nın Kovid-19 aşısının faydalarının, risklerinden daha fazla olduğunu ve bilimsel incelemeye devam edeceklerini açıklamıştı.

Fransa, başkent Paris için hafta sonu yasaklarının da aralarında olduğu daha sert tedbirleri değerlendiriyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 5 milyon 435 bin 795'e çıktı, bunlardan 2 milyon 310 bin 236'sına ikinci doz aşı vuruldu.

Öte yandan, Fransa Başbakanı Jean Castex, BFMTV kanalında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansının (EMA), AstraZeneca firmasının geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanımına onay vermesini umduğunu belirtti.

Aşı yaptırmak için sırasını beklemek istediğini ifade eden 55 yaşındaki Castex, kullanımı konusunda EMA tarafından onay verilmesi halinde AstraZeneca aşısını vurduracağını söyledi.

Castex, başkent Paris'in de içinde olduğu Ile-de-France bölgesinde salgının durumunun endişe verici olduğunu, bu nedenle sokağa çıkma kısıtlaması getirilebileceğini kaydetti.