Advertisement

Dünya çapında 423,000'den fazla insana bulaşan koronavirüs yaklaşık 19,000 kişinin ölümüne sebep oldu. 

Hem hükümetler hem de merkez bankaları koronavirüsün yarattığı yaşamsal ve ekonomik tehditlere karşı önlemlerini hızlandırdı. Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Trump hükümeti koronavirüsün etkilerini göğüslemek için hazırlanan 2 trilyon dolar değerinde kurtarma paketi konusunda anlaşmaya vardı.

Alman Şansölyesi Angela Merkel'in hükümeti, konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, koronavirüs krizinin hafiflemesinin ardından Alman ekonomisini desteklemek için bir teşvik programı düşünüyor. Görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynak, Almanya ekonomisinin pandemi kontrol altına alındıktan sonra resesyona girmesi durumunda, ekonominin tekrar büyümeye geçebilmesi için bir teşvik paketinin gerekeceğini söyledi. Aynı kaynak, tedbirlerin hızlı bir etki için hedefleneceğini, ancak fonların geniş tabanlı tahsisinin masada olmadığını sözlerine ekledi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da salgının Türkiye ekonomisine olası olumsuz etkilerini hafifletmek için tedbirler alırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) finansal kuruluşların müşterilerini mağdur etmemesi konusunda güçlü tavsiye karar aldı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de ekonomik faaliyetin desteklenmesi yönünde üyelerine tavsiyede bulundu. Kamu bankaları reel sektöre, KOBİ'lere ve bireysel müşterilerine bu zorlu süreci atlatmak için önemli destekler sundu.

Koronavirüs salgınına karşı önlem yarışı sürerken, birbiri ardına gelen sokağa çıkma yasakları dünya nüfusunun büyük bir kısmını ev hapsine almış durumda.

1,3 milyarlık Hindistan'ın da sokağa çıkma yasağı açıklamasının ardından izolasyondan karantinaya uzanan tedbirlere maruz kalan insan sayısı 3 milyara ulaştı.

Virüsün başladığı Wuhan şehrinde hayat 6 haftadan beri karantina altında ilerlen, Çin nüfusunun neredeyse yarısı bir çeşit kısıtlayıcı tedbire maruz kalıyor. Çin'de sonra karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulayan en kalabalık ikinci ülkenin Hindistan olduğu belirtiliyor. Ölümlerin en hızlı artış gösterdiği ülkelerden İtalya'da ise sokağa çıkma yasağı 10 mart'tan itibaren uygulamaya alındı.  Virüs salgını nedeniyle ölümlerin arttığı İspanya 14 Mart'tan beri milli karantina altında.

İngiltere, Güney Afrika,Avusturalya, Arjantin, Belçika, İsrail, Kuveyt, İrlanda, Norveç, Danimarka ise kısmi veya tüm ülkeyi kapsayan sokağa çıkma yasakları uygulayan ülkelerden sadece birkaçı.

Salgının yeni merkezi olma yolunda ilerleyen ABD'de ise konulan hareket kısıtlamaları nüfusun %40'ni kapsıyor. ABD, kaydedilen vaka sayısında 55 bini aşan rakamlar ile Çin ve İtalya'yı takip ediyor.

Son verilere göre koronavirüs salgınında küresel vaka sayısı 420 bini aşmış durumda. 19 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği salgında en çok kaybı veren ülkelerin başında sırasıyla İtalya, Çin ve İspanya geliyor.

Koronavirüsün yayılımını yavaşlatmak için ise ülkeler toplumsal yaşamı düzenleyen yeni kısıtlamalara yöneldi. 

Almanya: Her eyalet insanları evde tutmak için kendi tedbirlerini alıyor. Bavyera ve Saarland kritik işler  hariç insanları evlerinde tutmak için çeşitli kısıtlamalar uygulamaya başladı.

İngiltere: Öncesinde ‘sürü bağışıklığı’ modelini benimseyen hükümet, sonrasında izolasyon politikasına geçti. 24 Mart itibariyle sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

Fransa: Vakaların artmasıyla, geçen haftadan bu yana sokağa çıkma  yasağı uygulanıyor. Başkan Macron’un ise bu yasaklardan memnun olmadığı iddia ediliyor.

ABD: Olağanüstü hal ilan edildi ve insanlara evde kalınması çağrısı yapıldı, fakat hükümet sokağa çıkma yasağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Avrupa Birliği: Birçok birlik ülkesi sınırlarını karşılıklı kapattı. Schengen bölgesindeki seyahat serbestisi rafa kalktı.

Japonya: 2020 Tokyo olimpiyatlarını erteleme kararı alan hükümet aynı zamanda vatandaşlarını evde kalmaları ve kendilerini izole etmeleri yönünde uyarıyor.

Çin: Wuhan’da vakaların azalmasıyla sokağa çıkma yasağını hafifleten hükümet 8 Nisan’da sokağa çıkma yasağını kaldırmayı planlıyor.

İtalya: Koronavirüs nedeniyle en çok can kaybının görüldüğü İtalya’da sıkı bir sokağa çıkma yasağı var. Yerel yöneticiler insanları izolen olmaları ve dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.

İspanya: Sağlık sektörünü kamulaştıran hükümet bunun yanında olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Yeni Zelanda: 23 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hong Kong kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Bunu takiben ülke vatandaşlarının da ülkeye girişini yasakladı.

Filipinler’de sokağa çıkma yasağı ve sınır kapama uygulamaları yürürlükte.

Tayland Endonezya ve Kamboçya bar sinema gibi eğlence alanlarını kapattı.

Singapur, transit geçişleri ve kısa dönemli ziyaretleri yasakladı.

Malezya ve Vietnam askeri güçlerini belirli stratejik yerlere konuşlandırarak insanların seyaht etmesini ve toplamasını azaltmaya çalışıyor.

 

Editör: Dilara Sarı / Harika Ertunç