Advertisement

24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan konferansa çok sayıda teknoloji şirketi koronavirüs tehlikesi yüzünden katılmayacağını açıkladı.

Güney Kore'den LG Electronics, İsveç'ten Ericsson ve ABD'nin çip şirketi NVIDIA'dan sonra ABD merkezli dünyanın en büyük şirketlerinden Amazon da bu yıl konferansa katılmayacağını bildirdi.

'El sıkışmayın'

Amazon yaptığı açıklamasında, 'koronavirüs salgını ve etrafında meydana gelen kaygılar' nedeniyle kongreye katılmayacaklarını belirtti.

Etkinliğin organizasyonunu yürüten GSMA şirketi ise normalde 100 bin kişiyi ağırlayan konferansın bu yıl da düzenleneceğini ifade etti.

Yaptığı duyuruda etkinliğe katılmayı gözden geçiren şirketlerin olduğunu kabul eden GSMA, güvenlik önlemlerini artırdıklarını da belirtti.

Buna göre virüsün yayıldığı Çin'in Hubei eyaletinden katılımlar yasaklanırken Çin'den gelen ziyaretçilerin en az 14 gündür ülke dışında olduğunu kanıtlaması gerekecek.

Şirket, katılımcıların el sıkışmaması konusunda uyarıda bulundu; konuşmacıların mikrofonlarının sürekli değiştirileceğini ve dezenfekte edileceğini aktardı.

Bu hafta açılması beklenen Singapur Hava Fuarı'nda da çok sayıda iptalin olduğu aktarıldı.

Koronavirüs yüzünden şimdiye kadar Çin'de hayatını kaybedenlerin sayısı 908 olarak açıklandı. Pazar günü ise virüs yüzünden Çin'de 97 kişi hayatını kaybetti. Çin'de 49 binden fazla kişinin virüsten etkilendiği aktarılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 30 Ocak'ta virüs yüzünden acil durum ilan etmişti.

 

bbc.com/turkce