Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere’de, Başbakan Jonhson’un Kovid-19 kısıtlamalarının uygulandığı sırada Başbakanlık Konutu’nun bahçesinde düzenlenen içkili bir partiye katıldığını itiraf etmesi ve bunun için özür dilemesinin olası sonuçları tartışılıyor.

Kabine içinden isimlere dayandırılan birçok haberde Johnson’un görevi bırakmak zorunda kalacağına kesin gözüyle bakılırken başka bir kesim de parti içindeki rahatsız kesimin net bir planı olmadığını öne sürerek yakın zamanda Jonhson'un koltuğu bırakmayacağı düşüncesine sahip.

Başbakan Johnson geçen hafta parlamentoda yapılan oturumda etkinliğe katıldığı için pişman olduğunu ve “çalışma arkadaşlarına teşekkür amaçlı 25 dakika geçirdiğini” belirtse de muhalif vekillerin acımasız eleştirilerine maruz kalmaya devam ediyor.

İşçi Partisi Lideri Starmer: Mazeretleri gülünç

İşçi Partisi Genel Başkanı Keir Starmer, Başbakan Johnson’un mazeretleri için “acınası” ve “gülünç” ifadelerini kullanırken İskoçya muhafazakarların lideri Douglass Ross ve iktidar partisi üyesi William Wragg da istifaya davet eden isimler arasına katıldı. Ross bununla da kalmayarak Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışını organize eden 1922 isimli komiteye mektup yollayarak Johnson’a verdiği güvenoyunu geri çektiğini belirtti.

Komiteye Muhafazakar vekillerinin yüzde 15’i olan 54 vekilin mektup göndermesi halinde güven oylaması yapılacak. Böyle bir durumda Jonhson’un koltuğunu koruması için toplam 180 vekilin oyunu alması gerekiyor. Jonhson gerekli oyu alırsa 12 ay boyunca yeni bir oylama yapılamayacak. Ne var ki 2018 Aralık ayında benzer bir oylamadan zaferle ayrılan Theresa May, sonu gelmeyen eleştiriler ve muhaliflerin 12 ay kuralını değiştirme çabalarına direnemeyerek Mayıs 2019’da istifa kararı almıştı.