Advertisement

Kripto para sektörü, Borsaların ve diğer şirketlerin müşteri bilgisi paylaşımını gerektiren kara para aklama karşıtı standartlara nasıl uyum sağlayacağı konusunu değerlendiriyor.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından Haziran ayında kabul edilen standartlar kripto para borsalarının, bazı dijital cüzdan sağlayıcılarının ve diğer şirketlerin, isim ve hesap numaraları da dahil müşteri verilerini (banka havalesine benzer şekilde) dijital fon transferini alan kurumlara göndermesini gerektiriyor. Söz konusu kuralın uygulanma nedeniyse emniyet güçlerinin şüpheli faaliyetleri takip etmesini sağlamak. FATF, kara para aklanmasına karşı küresel ölçekte standart belirleyici konumunda bulunuyor.

Buna karşın sektörden isimler kripto şirketlerinin halihazırda birbirlerine müşteri bilgilerini gönderecek altyapıya sahip olmadıklarını belirtiyor. Ayrıca şirketlerin merkezi olmayan bir piyasada bilgi paylaşımı için kurulacak bir sistemin maliyeti ve yönetimi konusunda fikir birliğine varması da ayrı bir zorluk.

Dijital para borsası Coinbase'den Jeff Horowitz, “Çözülür mü? Evet.Ancak bugün bu veriyi paylaşmak için bir yöntem var mı? Hayır.” dedi.

Dow Jones Newswire