Advertisement

Bitcoin yatırımına ilişkin en yaygın argümanlardan biri kripto paranın altın gibi geleneksel hedge yöntemlerine kıyasla daha üstün bir değer saklama aracı olduğu.

JPMorgan Chase & Co. varlık strateji birimi yöneticisi John Normand'ın gerçekleştirdiği bir analize göre durum pek de öyle değil.

Piyasa değeri en yüksek kripto para, S&P 500 Endeksi'nin (Bitcoin fiyatlarının Bloomberg terminalinde mevcut olduğu ilk zaman) Temmuz 2010'dan bu yana en kötü performans sergilediği 10 ayın sadece 3'ünde pozitif getiri, diğer dört durumdaysa endeksin en az iki katı kadar zarar kaydetmiş.

Buna karşın değerli metal, verilere göre aynı dönemde yedi kez pozitif getiri sunuyor.

Normand'ın 24 Ocak tarihli raporunda “Bitcoin'in diğer piyasalarla korelasyonu geçen yıl boyunca sıfıra yakındı. Bu Bitcoin'u hedge aracı olarak yen ya da altından daha iyi bir konuma taşır gibi görünüyor. Ancak hedge aracının kendisi ayı piyasasındaysa düşük korelasyonun pek bir değeri olmaz.” ifadesi yer aldı.

Aşağıdaki grafikte S&P 500 Endeksi'nin (Beyaz sütun) belirtilen dönemdeki en kötü 10 aylık performansıyla Bitcoin (Sarı sütun) ve spot altının (Mavi sütun) o ayki getirisi görülebilir.

Bloomberg News

Bloomberg News

Kapat