Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Henüz Ekim ayında iki hafta geçmesine rağmen, 11 farklı hacker saldırısında toplamda 718 milyon dolar ele geçirildi.

Kripto denetleme şirketi Sooho’dan Jasper Lee, “Ayı piyasasına rağmen, farklı protokolleri hedef alan çok fazla hacker aktivitesi görüyoruz. Düzgün bir şekilde denetlenmeyen protokoller veya merkeziyetsiz uygulamalar, hackerlar için kısa zamanda kolay bir şekilde getiri sağlayabilecekleri hedefler. Kötü korunan protokoller hackerlar için aşağı sarkan meyveler gibi.” diye konuştu.

2021 yılında toplamda 3.2 milyar dolar ele geçirilmişti. Hackerlar, bu yılın başında popüler bir zincirler arası hizmet olan Wormhole’dan 325 milyon dolar, Axie Infinity’nin Ronin köprüsünden 625 milyon dolar, Nomad köprüsünden ise 200 milyon dolar ele geçirmişti.

En yaygın iki saldırı tipi, farklı blokzincirler arasında kripto varlıkları aktarmaya yarayan köprülere yapılan saldırılar ve milyonlarca dolar kullanarak düşük hacimli varlıkların fiyatının manipüle edilmesi oldu.

Bu ay yapılan saldırıların en büyüğü Binance bağlantılı BNB Smart Chain ile BNB Beacon Chain arasındaki köprüye yapılan saldırı oldu. Saldırıda 570 milyon dolar değerinde BNB token oluşturulduktan sonra, bu tokenlar saldırıyı gerçekleştiren kişinin cüzdanına aktarılmaya çalışılmış, ancak 100 milyon dolar değerindeki kısım aktarılabilmiş, kalan kısmı ise Binance’in durumu fark etmesi üzerine dondurulmuştu.

Pazartesi günü QANplatform’a yapılan köprü saldırısında 1 milyon dolar değerinde QANX token ele geçirilmişti. Salı günü ise Solana blokzinciri üzerindeki merkeziyetsiz finans platformu Mango’da 10 milyon dolar kullanılarak yapılan bir piyasa manipülasyonu sonucu platformun toplamda 100 milyon dolar değerinde olan likidite havuzu boşaltılmıştı.