Advertisement

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından Kanada’da yaşanan sıcaklardan dolayı gıda enflasyonuna dair endişeler artarken ABD Tarım Bakanlığı’nın Kanada ve Rusya üretim tahminlerini düşürmesiyle buğday vadeli kontratları bu hafta ciddi bir yükseliş kaydetti.

Fiyatlardaki artışın ithalata bağımlı yoksul ülkelerde önemli şekilde hissedileceği düşünülürken ABD ve diğer yerlerde ekmek fiyatlarının artması gıda tedarik zinciri için yeni bir kırılganlık oluşturabilir.

King Milling Co. Başkan Yardımcısı James Doyle, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Tüketiciler daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya gelecekler, buna şüphe yok. Vadeli kontratlarda yaşanan artışla beraber buğday için ödediğimiz fiyatlar un fiyatlarına da yanşayacak” dedi.

ABD hükümetinin tahminlerine göre, küresel hububat rezervleri 5 yılın en düşüğüne gerileyebilir ve tedarikçilerin ihracatı daralabilir.

Rabobank Tarım Emtiası Müdürü Carlos Mera ise küresel bir açık olduğunu belirterek, “Bu gıda enflasyonu endişelerini artırıyor. Buğday en önemli gıda ürünlerinden bir tanesi” dedi.

Londra merkezli Uluslararası Hububat Konseyi’nin buğday ihracat endeksi sene başından bu yana yüzde 46 yükselirken Birleşmiş Milletler küresel tarım emtiası endeksi neredeyse 10 yılın zirvesine ulaştı.