Advertisement

Bloomberg Terminal verilerine göre 14 Mayıs’ta küresel günlük vaka sayısı 97.183 oldu. Bu 16 Nisan’dan beri görülen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Yatay seyirde olan küresel günlük vaka sayılarıysa son haftalarda tekrardan yukarı yönlü bir harekete başladı. 14 günlük vaka artışı ortalamalarında hafif bir artış gözleniyor.

Avrupa ekonomileri karantina önlemlerini gevşetip, ekonomilerini kademeli olarak açmaya hazırlanırken günlük vaka sayısındaki bu artışın asıl aktörleri Rusya ve Latin Amerika ülkeleri oldu.

Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’nın günlük vaka sayıları şimdilik düşük seviyelerde kontrollü bir şekilde devam ediyor. Asıl önemli olan önlemler gevşetilip ekonomiler açıldıktan sonra da bu kontrollü seyri sürdürebilmek.

ABD’de ise 14 günlük ortalamalar düşüş eğiliminde fakat bu hafta günlük vaka sayıları tekrardan artış göstermeye başladı.

Küresel günlük vaka sayısı rakamlarının 14 günlük ortalamalarında yaşanan artışın nedeniyse hastalığın görece daha geç etkisini gösterdiği Brezilya, Rusya ve Meksika oldu. Bu ülkelerden Brezilya ve Meksika günlük vaka sayılarında tepe noktasını tam olarak bulabilmiş ve pandemiyi kontrol altına alabilmiş değil.

Rusya’da ise tepe noktası 11.656 vaka ile 11 Mayıs’ta görüldü. Günlük vaka sayısı şu anlık aşağı yönlü hareket etse de tam kontrol altına alınabildiğini söylemek şimdilik zor.

14 Mayıs’ta yaptığı bir basın açıklamasında Başkan Vladimir Putin Eğitim Bakanının da koronavirüse yakalandığını açıkladı. Bu açıklama ile Rusya’da koronavirüse yakalanan üst düzey bürokrat sayısı 6 oldu.

Latin Amerika Pandeminin Yeni Merkezi

Brezilya 14 Mayıs’ta günlük 13.028 vakayla şu ana kadar gördüğü en yüksek vaka sayısına ulaştı. Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro koronavirüsün etkisine inanmadığını sık sık dile getirirken nisan ayında koronavirüs önlemlerinin ekonomik etkilerini yeterince ciddiye almadığı gerekçesiyle sağlık bakanının görevine son vermişti.

Geçen hafta ülkedeki spor salonlarını açma ve önlemleri gevşetme kararı alan Bolsonaro, 14 Mayıs’ta Sao Paulo’nın iş çevreleriyle yaptığı bir görüşmede liderlere ekonominin açılması için eyalet başkanı Joao Doria’ya baskı yapmalarını söyledi.

Meksika da 14 Mayıs’ta tespit edilen 2.409 vaka ile en yüksek günlük vaka sayısına ulaşmış oldu. Hükümet perşembe günü gazetede yayınladığı bir açıklamada otomotiv ve madencilik sektörünün açılmasını 1 Haziran’a erteledi.

Şili ve Peru da 14 Mayıs itibariyle en yüksek günlük vaka sayısını görmüş oldu. Şili 2.660 günlük vaka sayısını görürken, Venezuela’daki krizden kaçıp Şili’ye gelen göçmenler ülkelerine geri dönmek için bir yol arayışındalar.

Latin Amerika’daki en çok vakaya sahip olan ikinci ülke Peru’da ise en yüksek günlük artış 14 Mayıs’ta 4.298 vaka görüldü. Peru Başbakanı Martin Vizcarra çarşamba günü yaptığı açıklamada tepe noktasına ulaştıklarını bundan sonra ise yavaş bir düşüş beklediklerini söyledi.

Cumhur Örnek-Erol Oytun Ercan