Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel hisselerde yaşanan ralli koronavirüs aşı çalışmasının önünde hala engellerin bulunduğuna ilişkin endişelerin etkisiyle Salı günkü Asya seansında hız kesti. Tahviller ve güvenli liman sayılan diğer varlıklar önceki seansta düşmesinin ardından tırmandı.

Japonya, Hong Kong ve Avustralya hisseleri kazançlarını azaltırken Çin hisseleri düştü. S&P 500 Endeks vadelileri ve Avrupa vadelileri geriledi. ABD'de sınırlı bir mali paket açıklanması endişesi, hala yükselişte olan koronavirüs vakaları ve ABD başkanlık seçiminin sonuçlarına ilişkin yasal zorluklar aşı haberinden kaynaklı pozitif algıyı gölgede bıraktı.

S&P Endeksi, Pfizer Inc. ve BioNTech SE'nin geliştirdiği aşının koronavirüs enfeksiyonlarının yüzde 90'ından fazlasını engellediği yönündeki açıklamayla iki ayın zirvesinde kapattı. Nasdaq 100 Endeksi düştü.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Kredi piyasasının risk göstergesi pandemi öncesi düzeye geriledi. ABD çöp tahvil faizleri rekor düşük seviyelere indi. Dolar önemli paralar karşısında değer kaybetti. Petrol yükselişin ardından düştü. Altın ve Japon Yeni Pazartesi günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Yatırımcıların defansif varlıklardan çıkarak ekonomik büyüme ile yakından ilişkili piyasalara girdi. ABD'nin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony S. Fauci Pfizer'ın geliştirdiği aşının bundan sonra Kovid-19 ile ilgili her şey üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Bununla birlikte uzmanlar aşı konusunda hala temkinli.

Tallbacken Capital Advisors LLC CEO'su Michael Purves, “Aşı konusunda pozitif haber akışının süreceğine ilişkin, etkinliği, ölçeklenebilir olması, yan etkileri, dağıtımı ve soğutulması gibi bariz sorular var.” dedi.

ABD'de Kovid-19 vakaları Pazartesi günü itibarıyla 10 milyonu aştı.