Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel Borsalar, ABD enflasyon verisi öncesi yükselmeye devam ediyor.

Yatırımcıların son dönemde bazı Fed bölgesel başkanlarından gelen şahin açıklamaları ve yaklaşan bilanço sezonunun hayal kırıklığı yaratma ihtimalini göz ardı ederek, ılımlı bir ABD verisi beklentisine odaklandıkları görülüyor.

Perşembe ABD endeksleri günü yüzde 1 üzeri değer kazançlarıyla tamamladı. S&P 500 yüzde 1,28, Nasdaq 100 yüzde 1,76 artıda kapandı.

ABD vadeli endeksleri yatay seyrederken, Avrupa vadelileri yükseliyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi 10 işlem günü içindeki dokuzuncu yükselişini ortaya koyuyor. Ancak Çin teknoloji hisselerindeki zayıflık yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oldu.

Japon Merkez Bankası’nın ultra gevşek para politikasının yan etkilerini gözden geçireceği yönündeki açıklamalar yenin dolar karşısında değer kazanmasını sağladı. Bloomberg Dolar Endeksi, ABD verisi öncesi zayıf seyretmeye devam ediyor.

ABD’de enflasyonla ilgili iyimserlik hakim

Bu hafta küresel piyasaların yönü açısından en kritik veri olan ABD Aralık ayı tüketici enflasyonu verileri TSİ 16:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,1 azalış, yıllık yüzde 6,5 artışa işaret ediyor. ABD’de tüketici fiyatları kasımda aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 7,1 yükselmişti.

Bloomberg Economics (BE) ABD Başekonomisti Anna Wong ekim ve kasım aylarında olduğu gibi, aralık enflasyon verisinin de beklentilerin altında açıklanmasını bekliyor. Wong, “Emtia fiyatlarında yaşanan Çin kaynaklı düşüş, arz sorunlarının hafiflemesi, stok fazlasını kapatmak için yapılan indirimler ve faiz oranına duyarlı sektörlerdeki daralma gibi faktörlerin tamamı, Fed’in enflasyonla mücadelesine yardımcı oldu” değerlendirmesini yaptı.

BE, Fed’in gelecek iki toplantıda faizleri 25’er baz puan yükselterek yüzde 4,75-5 bandına yükselteceğini ve yılın kalanında bu seviyede tutacağını tahmin ediyor.

Öte yandan Perşembe günü New York Times’a röportaj veren Boston Fed Başkanı Susan Collins de Fed’in 1 Şubat’ta sona erecek Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında çeyrek puanlık bir faiz artış gerçekleştirmesinden yana olduğunu belirtti.

Collins, “Bence 25 veya 50 baz puanlık bir artış makul olur; Bu aşamada 25’e yakınım, ancak bu, verilere bağlı” dedi. Bu arada 1,7 trilyon dolarlık varlığı yöneten tahvil yatırımcısı Pacific Investment Management Co. (Pimco), Perşembe günü yayımladığı raporda, 2023’te ABD’de resesyon ihtimali gördüğünü, tahvillerin hisselere göre daha cazip bir yatırım olduğunu ve ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 3,25-4,25 bandında seyretmesini beklediğini belirtti.