Advertisement

ABD’de Pazartesi günü açıklanan imalat verilerinin ardından Borsalar düştü, tahvillere talep arttı, dolar değer kaybetti.

Ülkede temmuz ayı Markit İmalat PMI endeksi 63,4 ile tahminlerin hafif üzerinde açıklansa da, ISM İmalat Endeksi 59,5 ile 61 seviyesindeki beklentinin altında kaldı.

Veri sonrası ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir ara %1,1475’e kadar geriledi. Tahvillerdeki hareketin ardından da S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq 100 bilanço ve şirket haberleriyle gün içinde elde ettikleri kazançları geri verdi. S&P 500 yüzde 0,18, Dow Jones yüzde 0,28 düşerken, Nasdaq 100 yatay kapandı.

Yeni işlem gününde Wall Street endeksleri vadeli işlemlerde artıda, ancak Asya borsaları Nikkei ve Hang Seng öncülüğünde düştü. Bloomberg Dolar Endeksi dünkü zayıf seyrini sürdürüyor.

Bence insanlar uzun vadeli getirilerdeki keskin düşüşe ve yataylaşan getiri eğrisine bakıyorlar ve büyüme konusunda endişelenmeye başlıyorlar. Bu büyüme endişesi bazı sektörlerde gördüğümüz enflasyon kaynaklı yavaşlamanın yanı sıra gelişen piyasalardaki delta varyantı endişelerinden kaynaklanıyor Bleakley Advisory Group CIO’su Peter Boockvar

ISM imalat endeksi beklenti altında kaldı

ABD'de ISM imalat endeksi Temmuz'da 59,5 olarak beklentilerin altında kaldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Temmuz'da endeksin 61 olarak kaydedileceği yönündeydi. Haziran ayında endeks 60,6 olmuştu.

Endekste 50'nin üzeri büyümeye işaret ederken, 50'nin altı ise daralma anlamına geliyor.

Endeksin ekonomist beklentilerinin altında kalmasında temel neden tedarik zincirinde görülen aksamalar oldu. Özellikle bazı üreticilerin temel girdilerine ulaşmakta güçlük çektiği kaydedildi.

Markit tarafından ölçülen imalat PMI ise Temmuz ayında 63,4 olarak kaydedildi. Önceki okuma 63,1 olmuştu.

Stok endeksi rekor düşük seviyede

ISM'nin müşteri stokları endeksi geçen ay rekor düşük seviyeye geriledi. Tükenen stokların yenilenmesinin gelecek aylarda üretime pozitif katkı sağlaması beklenirken tedarik zincirindeki aksaklıkların ne zaman hafifleyeceği sorusunun da etkisini sürdürdüğü görüldü.

ISM tarafından derlenen hammadde fiyatı endeksi ise Haziran'da 1979'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldikten sonra Temmuz ayında 85,7'ye düştü.

Fabrika istihdamı göstergesi Temmuz ayında toparlandı ve şirketlerin bu ay işçileri işe alma konusunda daha pozitif olduğunu gösterdi.