Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel Borsalar, yatırımcıların faiz oranlarının daha yüksek seviyelere çıkacağı beklentileri ile düşüyor.

Salı günü Wall Street endekslerinde yüzde 2 civarı kayıplar etkili olurken, bu sabah ABD vadelileri hafif artıda.

MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde iki günlük kayıp yüzde 2’ye yaklaştı. Japon Nikkei 225 düşerken, Çin CSI 300 de ekside. Hong Kong Hang Seng ise yatay seyirle olumlu ayrışıyor.

Hang Seng gün içinde bir ara Ocak sonundaki tepe seviyesinden yüzde 10’a yakın düşüş kaydettikten sonra toparladı.

ABD tahvil getirileri Fed tutanakları öncesi yükselişte. Salı günü G-10 para birimlerine karşı değer kazanan dolar bu sabah yatay. Bloomberg Dolar Endeksi Salı günü yüzde 0,34 oranında yükselmişti.

Fed tutanaklarında 25 baz puanı aşan artışa destek seviyesi izlenecek

ABD Merkez Bankası Fed’in 31 Ocak-1 Şubat tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları bu akşam saatlerinde yayımlanacak.

Aralıksız dört 75 baz puanlık faiz artışının ardından aralık ayında sıkılaştırma hızını 50 baz puana düşüren Fed, bu yılın ilk toplantısında faiz artırım boyutunu 25 baz puana indirmişti.

Tutanaklar, Fed yetkililerinin kaçının söz konusu toplantıda daha yüksek bir faiz artışından yana görüş bildirdiğinin anlaşılması açısından önemli olacak.

Ayrıca Fed yetkililerinin faiz artırımlarını daha önce öngörülenden daha yüksek bir seviyede sonlandırmak isteyip istemediğine ilişkin mesajlar da takip edilecek.

Fed’in 1 Şubat’ta yayımladığı FOMC karar metni ilerleyen toplantılarda da 25 baz puanlık adımlara devam edileceğine işaret ediyordu. Ancak son dönemde - bu yıl faiz kararlarında oy hakkı bulunmayan - Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard gibi üyeler, açıklanan veriler ışığında yeniden 50 baz puana çıkılabileceği yönünde görüş belirttiler.

Buna karşın cuma günü konuşan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin 25 baz puanlık adımların merkez bankasına esneklik sağladığı yorumunu yaptı. Bir sonrası FOMC toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde yapılacak.