Advertisement

Wall Street endeksleri, ABD’de açıklanan olumlu bilançoların, güçlü ekonomik verilerin, Hazine borçlanma planının ve Fed üyelerinin açıklamalarının izlendiği Çarşamba gününü karışık bir görünümle kaparken yeni işlem gününde ilk fiyatlamalar negatif göründü.

Çin’in Avustralya ile olağan ekonomik görüşmeleri sonlandıracağını açıklamasının ardından iki ülkenin hisse senetlerine satış geldi. Üç günlük tatilden dönen Japon Borsası ise yüzde 1'i aşan yükseliş kaydetti.

Çarşamba günü yüzde 1,5660’dan kapanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,58’in üzerine tırmandı. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,5’e çıkaran Brezilya Merkez Bankası, gelecek ay 75 baz puanlık bir artırım daha yapacağını duyurdu. Enerji fiyatlarındaki yükselişle enflasyonun hedef tavanını aştığı Brezilya’da merkez bankası sözünü tutarsa, hazirana kadar 225 baz puanlık artışa gitmiş olacak.

Fed üyelerinin enflasyon endişesi yok

Amerikan Merkez Bankası Fed’in üyeleri, hükümetin koronavirüs pandemisi nedeniyle hazırladığı devasa harcama paketlerinin etkisiyle ABD’de enflasyonun kontrolden çıkmasını beklemiyor.

Çarşamba günü CNBC televizyonunda soruları yanıtlayan Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, “Baz senaryomuza göre, enflasyon uzun vadeli yüzde 2 hedefimize yakın olacak ama biz dirayetli olacağız. Bence şu anda veriler bize ekonomi açıldıkça biraz yukarı hareket olacağını ama bunun uzun bir süre devam etmeyeceğini gösteriyor. Benim de görüşüm bu yönde” dedi.

Clarida’nın sözlerine dün ayrı etkinliklerde konuşan ve genellikle güvercin duruşu ile öne çıkan Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın yanı sıra şahin üyeler Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’dan destek geldi.

Evans, yüzde 2 enflasyon oranının kalıcı hale gelmesinin “insanların düşündüğünden zor” olacağını ve tahvil alımlarının tartışılması için acelesi olmadığını söyledi. Mester, enflasyonun uzun süredir düşük olduğuna değinerek, hem beklenen hem de gerçekleşen enflasyondaki bir miktar artışın “memnuniyetle karşılanacağını” belirtti. Rosengren de fiyat artışlarının bu bahar aylarında hız kazanacağını ancak bunun geçici olacağını öngördü.

JPMorgan Küresel Piyasalar Baş Stratejisti Marko Kolanovic ise Fed üyeleri kadar rahat değil. Kolanovic, fon yöneticilerinin hızlı şekilde portföylerini bir kalıcı enflasyon senaryosuna karşı hazırlamaları gerektiğini aksi takdirde bir “enflasyon şoku” ile yüzleşme riskiyle karşı karşıya kalacaklarını belirtti.