Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed üyelerinin iyimser açıklamalarına rağmen piyasalarda enflasyon endişesi sürüyor.

Asya-Pasifik’te birçok hisse senedi endeksi bugün düşüş yaşarken, çip tedarik krizi ve Çin ile diplomatik gerginlikten etkilenen Tayvan’ın ana endeksi TAIEX yüzde 8,6’ya kadar rekor günlük düşüş yaşadı.

Japon Nikkei, Güney Kore Kospi ve Avustralya S&P/ASX 200 endekslerinde de sert düşüşler kaydedildi.

Amerikan hisseleri Salı günü kayıplarını sürdürürken S&P 500 yüzde 0,9 ekside günü kapamıştı. S&P 500 vadelileri bu sabah da negatif işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 1,60’ın üzerine yerleşirken Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 değer kazandı. Gelişen ülke para birimlerinin büyük çoğunluğu bu sabah dolara karşı zayıf seyrediyor.

Fed yetkililerine göre enflasyonda endişeye gerek yok

Haftaya yatırımcıların yenilenen enflasyon endişeleri damgasını vururken birçok Fed üyesine göre enflasyonda endişeye gerek yok.

Salı akşamı konuşan Fed üyeleri enflasyonda artışın geçici olacağı ve parasal teşvikin devam etmesi gerektiği görüşlerini yineledi. Amerikan ekonomisi görünümünün “parlak” olduğunu belirten Fed üyesi Lael Brainard, Fed olarak hedeflerinden uzak olduklarını, hedeflere ulaşmak için sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester zayıf istihdam verisine rağmen görünümün parlak olduğunu belirtirken “İstihdam piyasasında daha fazla güçlenme görmek isterim” ifadelerini kullandı. Atlanda Fed Başkanı Raphael Bostic ekonominin toparlanmasının uzun süreceğini vurgularken Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise varlık alımlarını azaltma tartışmalarını “erken” olarak yorumladı.