Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de Pazartesi günü açıklanan güçlü hizmet verileri sonrası Fed’in faiz artırım politikasını yakın zamanda sonlandırmayacağı beklentisi güç kazandı, faizlerin tepe noktasına ilişkin beklentiler de yukarı yönlü güncellendi.

Bunun sonucunda Wall Street endeksleri neredeyse bir ayın en sert günlük düşüşünü yaşadı. S&P 500 yüzde 1,79, Nasdaq 100 yüzde 1,73 ekside kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız 4 günlük kaybın ardından dün yüzde 0,8 oranında yükseliş kaydetti.

Doların gücü emtiaya satış olarak yansıdı. Pazartesi yüzde 3’ün üzerinde düşüş kaydeden petrol fiyatları bu sabah yüzde 0,4’e yakın yükselişte. ABD 2 yıllık tahvil getirisi dün Fed beklentileriyle 12 baz puan artarken, 10 yıllıkların getirisi 9 baz puan yükseldi.

10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş yeni işlem gününde de devam etti. ABD vadeli endeksleri yeni güne sınırlı bir toparlanma ile başladı.

Asya Borsaları ise karışık bir görünüm sundu. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın gevşek para politikasının süreceği mesajını yinelemesi sonrası yen günlük kazançlarını sildi.

Çin’in Kovid 19 önlemlerini gevşetmeye devam etmesiyle dolar/offshore yuan 7 seviyesinin altını korudu. Avustralya Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 3,10 seviyesine çıkardı.

ABD'de güçlü veriler

ABD’de hafta başında açıklanan veriler, ülke ekonomisinin beklenenden canlı ve güçlü olduğunu ortaya koyarken, yatırımcılar Fed’in faizleri nihai olarak hangi seviyeye kadar yükselteceğine dair beklentilerini yükseltti.

Kasım ayı S&P Global hizmet PMI endeksi 46,2 ile, bileşik PMI endeksi de 46,4 ile hem beklentinin hem de önceki ayın verilerinin üzerinde açıklandı.

Ülkede ekim ayı dayanıklı mal siparişleri verisi de yüzde 1,1 ile tahminlerin üzerinde artarken, kasım ayı ISM hizmet endeksi 56,5 seviyesinde açıklandı. Ekimde 54,4 seviyesinde olan ISM hizmet endeksinin kasımda 53,5 seviyesine gerilemesi bekleniyordu.

Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından gelen bu veriler, Fed’in faiz artışlarının ekonominin hızını enflasyonu aşağı çekecek kadar azaltmadığını ve faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceğini veya nihai olarak daha yüksek bir seviyeye çekilmek zorunda kalınabileceğini ortaya koydu. Bu veriler piyasalarda son dönemde güç kazanan ‘daha güvercin bir Fed’ beklentisini de bir miktar zayıflattı.