Advertisement

Küresel piyasalar perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor.

Haftanın ilk işlem gününde karışık bir görünüm ile kapanan ABD endekslerinde ilk vadeli işlemler pozitif açılışa işaret etti. Asya Borsalarında ise genel olarak pozitif bir hava söz konusu.

Pazartesi günü S&P 500 yatay seviyede kapanırken; Nasdaq 100, ürettiği Alzheimer ilacı ABD’nin Gıda ve Sağlık İdaresi (FDA) tarafından onaylanan Biogen Inc. öncülüğünde yükseldi.

G-7 maliye bakanlarının hafta sonunda üzerinde uzlaştığı küresel kurumlar vergisi planı her ne kadar kar marjı yüzde 10 olan şirketleri kapsamayı öngörse de yüzde 7,1 kar marjına sahip Amazon’un vergiye tabi olacağına yönelik haberler şirketin hissesinin günü kayıpla tamamlamasına neden oldu.

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,21 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah hafif artıda.

Sıfır faize talep yeniden artıyor

Fed’in kısa vadeli faizleri kontrol etmek için kullandığı yüzde 0 faizli gecelik ters repo imkanına olan talep bir kez daha rekor kırdı. New York Fed verilerine göre pazartesi günü 46 katılımcı söz konusu imkana 486,1 milyar dolar park etti. Bu hacim 27 Mayıs’ta 485,3 milyar dolar ile bir önceki zirvesini görmüş, ardından Cuma günü 483,3 milyar dolara inmişti.

Kısmen merkez bankasının varlık alımlarından ve sisteme rezerv girişlerinden kaynaklanan bu durumun Haziran ayı boyunca da devam etmesi bekleniyor.

TD Securities Kıdemli ABD Faiz Stratejisti Gennadiy Goldberg, devlet destekli kurumların olağan ana para ve faiz ödemelerine işaret ederek, “Bu baskı devlet destekli kurumlardan sisteme para girişi ve çeyrek sonunun yaklaşmasıyla bu ay artmaya devam edecek” dedi.

Goldberg, Fed’in ters repo imkanının kullanımının haziran sonunda 600-700 milyar dolara yükselebileceğini öngördü.