Advertisement

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamalarıyla Salı günü zaten düşüşte olan Wall Street endeksleri önce kayıplarını artırdı, ancak sonrasında bu kayıpların bir kısmını telafi etti.

Kapanışta S&P 500 yüzde 0,67, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,85 düşüş kaydetti. Apple, Tesla ve Amazon hisseleri öncülüğünde gerileyen Nasdaq 100, Mart'tan bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetmiş oldu. S&P 500 ise yeni işlem gününde emtia, finans ve sanayi hisseleri öncülüğünde vadeli işlemlerde toparlandı.

Asya’da Avustralya ve Hong Kong Borsaları dalgalı seyrederken; Japonya, Çin ve Güney Kore’de piyasaların işleme kapalı olması işlem hacimlerini düşürdü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü yüzde 1,5924’ten kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi dünü %0,3 yükselişle tamamladıktan sonra, bu sabah hafif ekside.

Emtia fiyatlarında tırmanış sürüyor. 23 ham maddeyi takip eden Bloomberg Emtia Spot Endeksi yaklaşık 10 yılın zirvesine ulaştı. Bakır ton başına 10 bin doların üzerine çıkarken, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerinin ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesiyle petrol fiyatları yükselmeye devam etti.

Yellen'dan piyasaları sarsan faiz yorumları

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon ve faiz oranlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlk olarak The Atlantic’e verdiği röportajda, “ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek için faizlerin biraz artması gerekebileceğini” söyleyen Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolar büyüklüğe yaklaşan ekonomik teşvik ve harcama paketlerinin “ılımlı faiz artışlarına yol açabileceğini” ifade etti. Ancak Yellen daha sonra gün içinde The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada bu ifadelerine açıklık getirdi.

Yellen bu kez, faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını, enflasyonun kalıcı şekilde yüksek kalmasını beklemediğini dile getirdi. Fed kararlarını sıklıkla eleştiren eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Fed Başkanı olan Yellen, Trump’ın bu göreve Jerome Powell’ı aday göstermesiyle, 1979’dan bu yana görev süresi uzatılmayan tek Fed Başkanı olmuştu. Yeni ABD Başkanı Biden tarafından Hazine Bakanı olarak seçilen Yellen’ın faizlere yönelik dünkü ifadeleri merkez bankası bağımsızlığı açısından da eleştirildi.

Yellen, “Fed’in bağımsızlığını destekleyen bir kişi varsa, o da benim” derken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de “Bakan Yellen Fed’in bağımsızlığını kesinlikle anlıyor” açıklamasını yaptı.