Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Biden paketi Amerikan hisselerine ilk etapta doping etkisi yaratırken yükseliş Asya’ya da yansıdı.

Çarşamba gününü S&P 500 yüzde 0,4, Nasdaq 100 ise yüzde 1,5 yükselişle tamamlamıştı. S&P 500 vadelileri sabah saatlerinde hafif artıda. Asya’da Japon Topix, Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi de yükseliş kaydetti. Koronavirüs kapanmalarının ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyeceği Avrupa’da ise Euro Stoxx 50 vadelileri hafif artıda.

ABD tahvil getirileri ise paketin yaratabileceği enflasyon endişesiyle bir yılın zirvesine yakın seviyede. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 günlük yükseliş kaydederken birçok önemli gelişen ülke para birimi dolara karşı ılımlı kayıplar kaydetti.

Biden beklenen paketi açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, çarşamba günü açıklanan 2,25 trilyon dolarlık, “Amerikan İstihdam Planı” adı verilen yatırım paketinin detaylarını duyurdu. Geçmişteki ekonomik büyüme süreçlerinin toplumun büyük kısmını dışladığını söyleyen Biden “Biz herkesi kapsayacağız” açıklamasını yaptı.

Biden “Ekonomiyi orta sınıfla inşa etme zamanı geldi. Planımız serveti değil çalışmayı ödüllendirecek” ifadelerini kullandı. 2,25 trilyon dolarlık paket ulaşım, temiz su ve hızlı internet gibi altyapı alanları, imalat sektörü ve yaşlıların bakımına ilişkin yatırımları içeriyor. Paket tamamen kurumlar vergisi artışı ve küresel şirketlerin karlarına getirilecek minimum vergi ile finanse edilecek.

Pakete cumhuriyetçilerden ilk tepki Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell’dan geldi. McConnell paketi “altyapı adı altında sahneye sürülen Truva atı” olarak niteledi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, paketi temmuz ayında meclise getirmeyi hedefliyor. Bu takvim, Senato’ya ağustos arasından önce paketi geçirme fırsatı yanıyor.