Advertisement

Amerikan Borsaları Fed öncesi yeni rekorlara uzanırken Asya’da artan Kovid-19 vakaları ve Çin’deki rekabet soruşturmaları endekslere satış getiriyor.

Pazartesi günü yüzde 0,2 yükselerek rekor seviyeden kapanan S&P 500’de vadeliler hafif artıda. Japonya Merkez Bankası'nın büyüme tahminlerini yükselttiği Japonya’da Topix değer kaybetti. Çin’de Alibaba’ya rekor cezanın ardından yemek teslimat devi Meitun’a da rekabet soruşturması açılması sonrası Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng ise yüzde 0,2 geriledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed öncesi geçen ayın zirvesinden aşağıda, yüzde 1,57’de dengelendi. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 yükseldi.

Otomotivde arz zinciri sorunu ve bilançosunda kar marjında daralma sonucu Tesla hisseleri yüzde 2,5 geriledi. Şirketin CEO’su Elon Musk dijital para biriminin likiditesini kanıtlamak için bir miktar Bitcoin sattıklarını açıkladı. Tesla’nın Bitcoin pozisyonundan kazanç açıklaması sonraası Bitcoin yüzde 1,9’a kadar yükselerek 54 bin dolar üzerini test etti. Diğer ana kripto para birimleri bu sabah yükselirken Ether yüzde 2, Ripple ise yüzde 12 yukarıda.

Hindistan'da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor

Pandemide tüm dünyada gözler Hindistan’daki trajediye çevrildi. Yeni rakamlara göre ülkede yeni Kovid-19 vakaları 323 bin 144 ile yine yüksek seviyede seyretti. Dünyada ise ülkeler art arda Hindistan’a yardım açıklıyor. ABD 60 milyon doz AstraZeneca aşısını, federal kurum FDA’in gözden geçirme süreci sonrası Hindistan’a yollayacağını duyurdu. Özellikle pandeminin erken evrelerinde tedavide kullanılan Remdesivir’in üreticisi Gilead de Hindistan’a bu ilacın arzını artırma kararı aldı. Öte yandan Avrupa’da aşılama tempo kazanacak. Almanya tüm yetişkinlere haziran ayı itibarıyla aşı sunulacağını duyurdu. Dünyada toplam vaka sayısı 147,5 milyonu, can kaybı 3,1 milyonu, aşılama sayısı ise 1,04 milyon dozu geçti.