Advertisement

Yatırımcıların haftanın ilk işlem gününde dolara yönlenmesiyle ABD hisseleri, tahvillerinde yaşanan geniş çaplı satışların ardından dolar rallisine ara veriliyor.

Pazartesi günü rekor seviyeye çıkan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,3 düşüşle 1.349 puan seviyesinde. Çin yuanı 14 yılın en düşük seviyesine yaklaşırken Çin Merkez Bankası’ndan yeni bir hamle beklentisi artıyor. Dolar/yuan 2008’de görülen 7,2 seviyesinden sadece yüzde 1 uzaklıkta.

S&P 500 pazartesi gününü yüzde 1 düşüşle 2020’den beri en düşük seviye olan 3.655 puandan kapamıştı. Endeks vadelileri yeni işlem gününde toparlanmaya işaret ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yatay seyrediyor. Japon Topix ve Avustralya S&P/ASX 200 yükselirken Hong Kong Hang Seng geriliyor.

Petrol fiyatlarında yükseliş görünse de vadeliler Ocak ayı seviyelerinden işlem görüyor.

Sterlinde parite beklentisi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in “faizleri ne kadar gerekirse o kadar artıracağız” açıklaması sterlindeki kan kaybını durdurmaya yetmedi. Pazartesi günü 1,0350 dolara kadar gerileyen sterlinde opsiyon piyasası daha fazla düşüşe işaret ediyor.

Üç aylık risk reversal kontratları 2016’dan beri sterline karşı en kötümser pozisyonu ortaya koyarken opsiyon piyasasında bu yılın sonuna kadar sterlin/dolarda parite ihtimali yüzde 43 olarak fiyatlanıyor.

Morgan Stanley ve Nomura International analistleri pariteye ulaşılacağı ve hatta aşağı yönlü kırılacağı görüşünde. Sterlindeki çöküşe yol açan mini bütçenin mimarı İngiltere Hazine Bakanı Kwasi Kwarteng salı günü İngiliz banka yöneticileriyle kritik bir görüşme gerçekleştirecek.

Mini bütçe planının bankacılara detaylı sunumu olarak planlanan görüşme sterlindeki çöküş sebebiyle kriz zirvesine dönüşmüş durumda. Son beş günde dolara karşı yüzde 6,5 gerileyen sterlin bu sabah Asya’da yüzde 0,9’a kadar yükseldi ve 1,0789’a ulaştı.