Advertisement

ABD’de Cuma günü açıklanan yüksek tüketici enflasyonu verisinin ardından piyasalarda risk iştahı düşük.

Cuma gününü yüzde 3 civarı kayıplarla günü tamamlayan Wall Street endeksleri bu sabah vadeli işlemlerde yüzde 1’in üzerinde düşüyor. Asya’da Japon Nikkei 225 endeksi ve Hong Kong Hang Seng yüzde 3'e yakın ekside.

Riskli varlıklardan kaçış Bitcoin’i 18 ayın en düşük seviyesine taşıdı.

Petrol fiyatları düşüyor. ABD enflasyon verisi ile cuma günü 11 baz puan birden yükselerek yüzde 3,16’dan kapanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,19’a yakın. 2 yıllık ABD tahvil getirisi de veri sonrası 14 yılın zirvesine çıkarken, 30 yıllık tahvil getirisi 5 yıllık tahvilin getisinin altına indi.

Bu durum da ekonomide yavaşlama endişelerine işaret ediyor. Güvenli liman talebiyle 1 ayın zirvesine çıkan Bloomberg Dolar Endeksi sadece cuma günü yüzde 0,78, geçen hafta boyunca yüzde 1,88 değerlendi. Bu sabah yüzde 0,4 yükselen endeks 1.258 seviyesine çıktı.

Japonya’da yetkililerin yendeki düşüşe karşı gerekli adımların atılacağı mesajı ile cuma yatay seyreden yen, bu sabah yine düşüyor. Dolar/yen 24 yılın en yüksek seviyesi olan $135’i aştı. Dolar/Hint rupisi rekor kırdı.

Gözler Fed'de

Cuma günü açıklanan verilerin ABD’de enflasyonun mayıs ayında yüzde 8,6’ya çıkarak 40 yıllık zirvesini tazelediğini ortaya koymasının ardından gözler Fed’in bu hafta açıklayacağı faiz kararında.

Öncesinde Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian, pazar günü CBS yayınında “Enflasyon görünümünün daha da bozulmasından endişeliyim. Bu hızla yüzde 9’a ulaşabiliriz” dedi. Fed’in enflasyonla mücadelede geride kalmaya devam ettiğini söyleyen El-Erian, çarşamba günü sonuçlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından 50 baz puanlık artış beklediğini belirtti. “Şu anda stagflasyon dönemindeyiz diyen El-Erian, uzun süreli enflasyonun ABD ekonomisini resesyona itebileceğini ifade etti.

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke ise CNN yayınında yaptığı açıklamada, resesyon ihtimali olsa da Fed’in yumuşak inişi başarma şansı olduğuna inandığını söyledi.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers gelecek iki yıl içinde resesyon olabileceğini belirtti. JPMorgan Chase & Co. Başekonomisti Bruce Kasman enflasyonu, resesyona girmeden “kabul edilebilir bir seviyeye” düşürme konusunda eskiye göre daha karamsar olduğunu belirtti.

Bu arada cuma açıklanan enflasyon verisinin ardından Barclays ve Jefferies LLC, Fed’in bu haftaki toplantıda 75 baz puan faiz artıracağını öngördü. Bloomberg anketindeki artış beklentileri 25 baz puan ile 100 baz puan arasında değişiyor. Swap piyasaları temmuz ayındaki FOMC için 75 baz puanlık artış fiyatlamaya başladı.