Advertisement

Asya piyasalarında düşüşler Çarşamba günü de devam ederken enflasyona dair belirsizlikler yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasına neden oldu.

Çin’in kripto paraların finansal ödeme işlemlerinde kullanılmasını yasaklaması da ilgili şirket hisselerinin düşmesinde etkili oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong ve Güney Kore’nin tatil nedeniyle kapalı olmasına rağmen yüzde 0,3 düştü.

Çin CSI300 endeksi yüze 0,6 düşerken Japon Nikkei endeksi de yüzde 1,1 geriledi.

Açılışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 1,20 azalışla 33.650,29 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,25 düşüşle 4.076,30 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,47 değer kaybıyla 13.108,43 puan oldu.

Emtia tarafında petrolde ve demir cevherinde sert düşüşler dikkat çekti.

Daiwa Securities Baş Küresel Piyasalar Stratejisti Hirokazu Kabeya ise yatırımcıların enflasyona odaklandıklarını ve daha net bir resim görene kadar büyük kararlar vermekten kaçınacaklarını söylüyor.

“Enflasyon endişeleri piyasaları şimdilik belirsiz kılacaktır” diyen Kanbeya, buna rağmen hisse fiyatlarında bir çöküş beklemediğini söyledi.

“Şimdi zamanı değil”

Piyasalar ABD enflasyonuna odaklanırken Fed üyelerinden gelen açıklamalar enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin geçici olarak değerlendirildiğini gösterdi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’ya göre ABD’de beklentilerin altında açıklanan Nisan ayı istihdam verisi, ekonominin devasa varlık alımlarını azaltma seviyesine ulaşmadığının bir göstergesi. Atlanta Fed tarafından düzenlenen sanal bir konferanstaki sunumunun ardından soruları yanıtlayan Clarida, “Nisan istihdam raporuna kadar kayda değer ilave toparlanma yaşamadık” dedi.

Clarida yıl boyunca politika yapıcıların verileri değerlendireceğini ve varlık alımlarını azaltmayı değerlendirmelerinden önce mutlaka önden uyarıda bulunacaklarını söyledi. ABD’de tarım dışı istihdamnisan ayında 1 milyonluk beklentiye karşılık sadece 266 bin kişi artmıştı. Clarida enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin “geçici” olacağı görüşünde olduğunu ifade etti.

CNBC’ye konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de istihdam piyasasının sallantıda kalmaya devam ettiğini belirterek, politikayı değiştirme konusunda “şimdi zamanı değil” değerlendirmesini yaptı.