Advertisement

Fed kararı ve Powell’ın açıklamaları bir süre hisse senetlerini desteklese de Yellen’in mevduat açıklamasının da etkisiyle ABD hisseleri sert düşüşlerle çarşamba gününü kapattı.

Çarşamba günü S&P 500 yüzde 1,7, Nasdaq 100 ise yüzde 1,6 kayıp yaşarken sabah saatlerinde iki endeksin vadelileri yüzde 0,4 artış ile kayıpların bir kısmının telafi edilebileceğine işaret ediyor.

ABD’deki bu kayıp Asya Pasifik’e pek yansımadı. MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong ve Çin öncülüğünde yüzde 1’e yakın yükseldi. Japon endeksleri de güniçindeki kayıplarının bir bölümünü telafi etti.

Dolarda süregelen zayıflık da ABD bankacılık krizinin Asya ve diğer gelişen ülkelere etkisini yumuşatıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,4 ile 1.229 puana geriledi ve altıncı gün üst üste kayıp yaşıyor.

Fed’in faiz kararına hassas seyreden ABD iki yıllık tahvil getirisi çarşamba günkü 23 baz puanlık düşüşünün ardından bu sabah da beş baz puan gerileyerek yüzde 3,885’ten işlem görüyor. 18 baz puan düşen ABD 10 yıllık getiri ise bir baz puan artışla yüzde 3,458 seviyesinde.

Fed patikası bankacılık krizinden etkilenmedi

Amerikan Merkez Bankası Fed üst üste dokuzuncu toplantıda faizleri artırdı ve daha fazla faiz artışı olabileceği sinyalini verdi.

Fed böylece enflasyonla mücadelesinin bankacılık krizini derinleştirmeyeceği konusunda kendinden emin bir görüntü çizdi. Federal Açık Piyasa Komitesi oy birliğiyle faiz hedef aralığını Eylül 2007’den beri en yüksek seviye olan yüzde 4,75-5 aralığına çıkardı.

Komite böylece ikinci kez üst üste 25 baz puanlık faiz artışı yapmış oldu. Faiz kararı sonrası basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, gerekirse faizi daha da artırmaya hazır olduklarını bildirdi.

Powell ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu yönündeki Fed açıklamasını da tekrarladı. Powell son bankacılık sektörü sarsıntısının hanehalkları ve işletmeler için “daha sıkı kredi koşulları” yaratacağını ve dolayısıyla bunun ekonomik sonuçları olabileceğini kabul etti. Ancak bu duruma karşı nasıl bir hamle yapacaklarına ilişkin belirsiz konuştu ve “Para politikasının buna nasıl yanıt vereceğini söylemek için çok erken” ifadelerini kullandı.

Fed üyelerinin 2023 zirve faizi medyan tahmini yüzde 5,1 ile Aralık ayı tahminlerine göre değişmedi. 2024 için medyan projeksiyon ise yüzde 4,1’den yüzde 4,3’e yükseldi.

Kararı ve Powell’ın açıklamalarını yorumlayan ING Uluslararası Başekonomisti James Knightley Fed’in ekonominin bankacılık sektörü sıkıntılarından olumsuz etkilenmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Knightley “Biz daha kötümseriz. Son 40 yılın en agresif sıkılaştırma sürecini yaşıyoruz ve bu sıkılaştırma faizleri hızla kısıtlayıcı bölgeye taşırken ortaya çıkacak sonuç üzerinde kontrolünüzü kaybedebilirsiniz” yorumunu yaptı.