Advertisement

Küresel piyasalarda satışlar sürmeye devam ediyor. S&P500 endeksi ayı piyasası bölgesine girerken, ABD 3 yıllık tahvil getirisi son 35 yılın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Asya piyasalarında negatif fiyatlamalar sürerken, ABD ve Avrupa vadelileri yüzde 1 civarında tepki alımları deniyor.

Dolar endeksi 105 seviyesinin üzerinde, Euro/Dolar paritesi 1.0424’te. Bitcoin tarafında düşüş sürmeye devam ediyor.

1 trilyon doların altına gerileyen kripto para piyasasında Bitcoin'in 22K’nin altına inmesi etkili oldu.

Fitch Ratings, enflasyon zorluklarının, meydan okumalarının daha fazla dile getirilir olmasının merkez bankalarını buna yanıt vermeye zorladığını, Fed ve BoE'nin güçlü faiz artırımlarına devam edeceğini öngördü.

Fed'in politika faizini 2022 4'üncü çeyrekte yüzde 3.0'a yükselteceğini tahmin eden Fitch, faiz oranının 2023 ilk çeyrekte yüzde 3,5 ile nötr faiz oranının üzerine çıkacağını da öngördü.

Piyasa Fed'den 75 baz puan artış bekliyor

ABD’de Cuma günü 40 yılın zirvesinde açıklanan mayıs enflasyon verisi Fed’in fiyat baskılarını düşürme konusunda geride kaldığı eleştirilerini gündeme getirirken, giderek artan sayıda kurum bu Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından 50 yerine 75 baz puanlık faiz artışı beklemeye başladı.

Wall Street Journal’ın haberinde de Fed yetkililerinin 75 baz puanlık bir faiz artışına onay verebileceği belirtildi. Gerçekleşmesi halinde bu, Fed’in 1994’ten bu yana en yüksek faiz artışı olacak.

Bloomberg anketinde medyan beklenti hala 50 baz puanlık bir artış olsa da Barclays ve Jefferies LLC’nin ardından Pazartesi günü itibarıyla Goldman Sachs, Nomura ve hatta JPMorgan da tahminlerini 75 baz puanlık bir faiz artışı olarak güncellediler.

JPMorgan ABD Başekonomisti Michael Feroli 100 baz puanlık bir artışın da “önem arz eden bir risk” olduğunu belirtti. Para piyasalarında da Fed’in bu haftaki toplantıda yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan artışa gitmesi fiyatlanıyor.

Piyasalardaki fiyatlama ayrıca Fed’in gecelik fonlama faizinin yıl ortasında toplam 300 baz puan üzeri artışla yüzde 4 seviyesinde tepe yapması yönünde. Ay başındaki fiyatlama söz konusu dönemde faizin yaklaşık yüzde 3 civarında olması yönündeydi. Invesco Sabit Getiri ve ETF Stratejisi Direktörü Jason Bloom ekonominin yavaşlaması ve resesyona girmesi halinde yüzde 4 seviyesine çıkılamayabileceği görüşünde.

Bloom, “Piyasa, Fed için finansal koşulları sıkılaştırıyor ve Fed faizleri şu anda öngörüldüğü kadar artırmayabilir” değerlendirmesini yaptı. MUFG Makro Strateji Direktörü George Goncalves ise Fed’in kredibilitesinin “hayati önemde” olduğunu belirtti ve “Fed enflasyonda yavaşlama olduğuna dair delilleri görmeden güvercinleşemez. Şu an faiz sadece yüzde 1’de ve yüzde 3’ün üzerine çıkmaları gerekiyor” dedi.