Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ABD’nin büyüyen bütçe açıklarını ve son 20 yılda “yönetişim erozyonunun” borç tavanı tartışmalarına yol açtığını gerekçe göstererek ülkenin uzun vadeli notunu indirdi.

Fitch ABD’nin notunu bir kademe indirerek AAA’dan AA+’ya çekti. Kredi derecelendirme kuruluşu vergi kesintileri ve yeni harcamalara eşlik eden birden fazla ekonomik şokun bütçe açıklarını artırdığını savundu.

Orta vadeli sorunlara da büyük ölçüde çözüm önerilmediğini belirten Fitch, not indiriminin gelecekteki üç yılda beklenen bütçe bozulmasını yansıttığını bildirdi.

Böylece üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan sadece Moody’s ABD’ye en yüksek notu veren kurum olarak kaldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kararı “keyfi” ve “çağdışı” olarak yorumladı. Yellen “Not indirimi; Amerikalılar, yatırımcılar ve dünyadaki herkesin bildiği ABD tahvillerinin dünyanın en güvenli ve likit varlıklar olduğu gerçeğini değiştirmiyor” değerlendirmesini yaptı.

Karar, ekonomistleri de şaşırttı. Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian Fitch açıklamasının, zamanlaması da dahil olmak üzere şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ise ABD’nin ciddi, uzun vadeli bütçe sorunları olduğunu belirtse de ekonominin beklenenden güçlü seyrettiği bu dönemde Fitch kararının “tuhaf ve anlamsız” olduğunu söyledi. Üç büyüklerden S&P, ABD’nin notunu 2011’de bir kademe indirmişti. O dönem not indirimi sonrası hisse senetlerinde satış dalgası olurken ABD tahvilleri ise güvenli liman alımlarıyla güçlenmişti.

Riskli varlıkları etkiledi

Fitch not indirimi haberi sonrası ABD tahvil getirilerinde ilk etapta yükselişler yaşansa da getiriler kısa sürede eski seviyelerine döndü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah bir baz puan yükselişle yüzde 4,04’e yükseldi. İki yıllık getiri ise bir baz puan düşüşle yüzde 4,89’a indi.

Dolar ise Fitch kararı sonrası gelişmiş ülke para birimleri arasında sadece Japon yeni ve İsviçre frangı gibi geleneksel güvenli limanlara karşı değer kaybetti. Bloomberg Dolar Endeksi 1.225 puanda.

Karara en olumsuz tepki hisse senetleri piyasalarında görülüyor. MSCI Asya Pasifik yaklaşık son bir ayın en sert düşüşüne ilerledi. Hong Kong Hang Seng ve Japon Nikkei 225 yüzde 2 değer kaybederken Çin CSI 300 de ekside. Amerikan hisse vadelileri de kayba işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,5 geriledi. Spot altın yüzde 0,2 yükselişle 1.948 dolardan alıcı buldu.