Advertisement

Küresel piyasalar Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerini beklerken karışık bir görünüm sergiledi.

ABD'de vadeli işlemlerde Dow Jones hariç hafif yukarı yönlü hareket görüldü. Asya’da ise yüzde 0,21 yükselen Çin CSI 300 endeksi dışında satışlar öne çıktı. Japon Nikkei düşüşlere öncülük etti.

Wall Street endeksleri Çarşamba karışık seyretti. S&P 500 endeksi yatay kapansa da 7 Mayıs rekor seviyesine çok yakın bir seviyeydi. Dow Jones hafif ekside günü tamamlarken, bir ara yüzde 0,8 yükselen Nasdaq 100 kapanışta yüzde 0,06 yukarıdaydı.

Çin’de üretici fiyatlarının Mayıs ayında yıllık yüzde 9 ile beklentilerin üzerinde ve 2008’den bu yana en hızlı seviyede arttığı, tüketici fiyatlarının ise yıllık yüzde 1,3 ile tahminlerin altında kaldığı açıklandı.

Çarşamba günü yüzde 0,13 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi yeni işlem gününün ilk bölümünde yatay bir görünüm sundu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız iki gündür düşüş kaydederken ilk işlemlerde yüzde 1,52 seviyesinde denge kazandı.

ABD'de altyapı planı görüşmeleri sonuçsuz kaldı

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Senatör Shelley Moore Capito arasında altyapı planına yönelik Çarşamba günü gerçekleştirilen görüşmeler sonuçsuz kaldı.

İkili, planın büyüklüğü ve nasıl finanse edileceği gibi konularda anlaşamadı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın 20 Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörün birlikte hazırladığı ayrı bir plana odaklanacağını açıkladı.

Henüz bir altyapı planı teklifi sunulmamış olsa da Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, 20 senatörün içindeki ufak bir grubun tutar ve finansman konusunda uzlaştığını belirtti.

Bloomberg'in haberine göre bir senatör, grubun 8 yıllık 900 milyar dolar üzeri bir pakette uzlaştığını bildirdi. Biden’ın da 8 yılda 1 trilyon dolar harcama öngören bir plana sıcak bakacağı belirtiliyor. Ancak bazı Cumhuriyetçi senatörler, Biden’ın iki parti senatörlerinin hazırladığı planı Senato’dan ihtiyacı olan 60 oyla geçirmekte zorluk yaşayacağı görüşünde.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ise Demokratların altyapı planını Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan, sadece 50 oyla geçirmelerini sağlayacak özel bütçe uygulamasını kullanma seçeneklerini saklı tuttuklarını söyledi.