Advertisement

Bu sabah Asya endeksleri Japonya hisselerine gelen alımlar ve Çin teknoloji hisselerindeki rallinin etkisiyle yükseliyor. Japon hisseleri yendeki değer kayıpları ile Başbakan Fumio Kishida’nın sermaye kazançları vergisinde değişikliğe gitmeyi planlamadığı yönündeki açıklamasından destek buldu.

Pekin yönetiminin internet platformlarına yönelik kısıtlayıcı adımları konusunda endişeler hafiflerken, Hong Kong’da işlem gören Çin teknoloji endeksi yüzde 3 yükseldi.

Çinli yemek teslimat devi Meituan hissesi de rekabet kurulu cezasının tahminlerin altında kalması ile değer kazandı.

ABD’de ise vadeli endekslerde düşüş yaşanıyor. Cuma günü açıklanan veriler her ne kadar tarım dışı istihdam artışının beklentileri karşılayamadığına işaret etse de ücretlerde yükseliş yaşandığını ortaya koydu.

ABD tahvil piyasaları kapalı

Veri sonrası Fed’in varlık alımlarını azaltma sürecinde değişiklik beklenmezken, Cuma günü S&P 500 yüzde 0,2, Nasdaq 100 yüzde 0,51 gerilemişti. ABD ve Kanada’da tahvil piyasaları ABD’de Kolomb Günü, Kanada’da da Şükran Günü nedeniyle bugün işleme kapalı olacak.

ABD ham petrolün varili 80 doların üzerinde, 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Geçen hafta 15 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,61’in üzerinde. Aralıksız 5 haftayı yükselişle tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi de 1.164’te yatay.