Advertisement

Küresel piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell'dan duymak istediği açıklamaları aldı.

Powell’ın Fed’in tahvil alımlarını sürdüreceğine ve enflasyon kaygısı taşımadığına yönelik açıklamaları sonrası Wall Street endeksleri Nasdaq hariç hafif yükselişlerle günü tamamladı. ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi Powell’ın açıklamaları sonrası sert şekilde gerilerken, bu sabah işlemler yüzde 1,33’ten devam etti.

Bu sabah Asya Borsaları ile ABD vadelilerinde ise satış baskısının etkili olduğu görüldü. Hong Kong borsası, hisse işlemlerinde damga vergisinin yükseltileceğine yönelik haberlerle sert şekilde düştü.

Petrol fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ülkedeki ham petrol stoklarının 5 hafta aranın ardından ilk kez yükseldiğini açıklayacağı beklentisiyle düşüşe geçti. Teksas’taki dondurucu soğukların ardından bu bölgedeki sondaj faaliyetlerinin yüzde 80’i yeniden sağlanmaya başladı.

"Teşviklerin azaltılması için zaman var"

Fed Başkanı Jerome Powell, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik aktivite daha normal ve olumlu seyretse dahi, Amerikan merkez bankasının önünde, pandemi döneminde yapılan teşvikleri azaltması için çok zaman olduğu sinyalini verdi.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitap eden Powell, “Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerimizden çok uzak bir noktada ve kayda değer bir ilerlemenin sağlanması muhtemelen biraz zaman alacak” dedi. Powell ayrıca, yeni ve büyük mali destek paketinin neden olacağı veya ABD’de Kovid-19’a karşı aşılanan kişi sayısının artmasından kaynaklı bir talep artışının enflasyonu tırmandırabileceği yönünde son dönemde artan endişelere katılmadığı mesajını da verdi.

ABD tahvil getirilerinde son dönemde yaşanan ve hisse senedi endekslerinde düşüşlere neden olan artışa değinen Powell, bu durumu “sağlam ekonomik görünüme duyulan güven” olarak tanımladı.