Advertisement

Yüksek enflasyon ve sıkılaşmanın yaratacağı resesyon riski endişesi küresel piyasaları etkileyen ana tema olmayı sürdürüyor. Asya Pasifik’te birçok Borsa ekside işlem görürken Çin borsaları ılımlı gelen enflasyonun para politikasında gevşeme alanı tanıdığı düşüncesiyle olumlu ayrışıyor.

Çin CSI 300 ve Şanghay Bileşik yüzde 0,5 civarında yükseliş kaydetti. Japon Nikkei yüzde 1,3, Güney Kore Kospi ise yüzde 1,2 kayıp yaşıyor.

Perşembe gününü sert düşüşlerle kapatan Amerikan borsalarında vadeliler hafif toparlanma sinyali veriyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,05 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 ekside işlem görüyor. Brent petrol 122 dolar civarında alıcı buluyor.

AMB beklentileri

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 2011’den bu yana ilk faiz artışına hazırlandığı mesajını verdiği toplantısı sonrası yatırım banka analistleri ve ekonomistler ECB’nin patikasını değerlendirdi.

Goldman Sachs analistlerine göre, AMB Temmuz'daki 25 baz puanlık faiz artışının ardından Eylül ve Ekim'de 50 baz puan faiz artışı yapacağını öngördü.

Banka aralıkta faiz artışının yeniden 25 baz puana çekileceğini tahmin etti. Eski AMB Başekonomisti Peter Praet ise AMB Başkanı Christine Lagarde’ın iletişiminin karmaşık olduğunu belirtti.

Lagarde’ın birkaç hafta önce söylediklerinden saptığını söyleyen Praet “Eğer şahin olmak istiyorsanız, tutarlı olmalı ve ne başarmak istediğinizi söylemelisiniz” yorumunu yaptı.