Advertisement

ABD Borsaları Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımlarının zamanlamasına yönelik şahin açıklamaları ve hayal kırıklığı yaratan ADP raporu sonrasında düşerken yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerin pozitif tarafta olduğu görüldü.

Asya'da ise karışık bir görünüm söz konusu. Japon Nikkei endeksi yükseliş gösterirken Çin ve Hong Kong endekslerinde gerileme izlendi.

ADP verisine göre ABD’de özel sektör Temmuz'da 330 bin istihdam yaratırken; bu rakam, 690 bin seviyesindeki medyan beklentinin ve haziran ayının revize edilen 680 bin kişilik artış verisinin oldukça altında kaldı.

Verilerin ardından Çarşamba gün sonunda Dow Jones yüzde 0,92, S&P 500 endeksi de yüzde 0,46 düştü; Nasdaq 100 ise yüzde 0,15 artışla kapanmayı başardı. S&P 500’ün düşüşünde enerji hisseleri etkili olurken, teknoloji hisselerindeki direnç Nasdaq 100’ü destekledi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,19’un üzerine çıktı. Dün yüzde 0,22 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay.

Fed Başkan Yardımcısı 2023'ü işaret etti

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, merkez bankasının varlık alımlarını azaltma sürecine doğru ilerlediğini ve bu konuya ilişkin açıklamanın bu yıl sonuna doğru yapılabileceğini söyledi. Clarida, ABD’de faiz oranlarının da 2023’te artmaya başlayabileceğine işaret etti.

Delta varyantının hızlı şekilde yayılmasının ekonomi üzerinde aşağı yönlü risk oluşturduğunu kabul etse de Clarida, büyümenin önümüzdeki yıllarda toparlanacağı ve enflasyonun mevcut seviyelerden düşeceği olumlu bir tablo çizdi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de varlık alım azaltımının bu yılın ilerleyen dönemlerinde veya 2022 başında başlayabileceğini öngördü.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, varlık alımlarının “yakında” başlaması gerektiği değerlendirmesini yaptı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise enflasyonun çok da uzak olmayan bir gelecekte normal seviyelerine ineceğini tahmin etti.

Warren'ın hedef tahtasında Powell var

ABD kamuoyunda Fed Başkanı Jerome Powell ile ilgili tartışmalar da devam ediyor.

Senatör Elizabeth Warren Fed Guvernörü Lael Brainard’ın finansal regülasyonlar konusundaki yaklaşımını överken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın finansal kurumlara karşı fazla korumacı olduğunu savundu.

Bloomberg’e konuşan Warren,“Benim endişem burada regülasyonu devamlı olarak zayıflatmış olması. Bize para politikası araçlarını ve ekonomiyi güvende tutacak düzenleyici araçları anlayacak birisi lazım. 2008 yılında olanları unutmayalım” dedi. Powell’ın 4 yıllık görev süresi şubat ayında dolacak.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Powell’la ikinci bir dönem devam kararı almaması durumunda yerine gelebileceği konuşulan adaylar arasında Brainard da yer alıyor. Biden’ın Fed’e Powell liderliğinde devam edip etmeme yönündeki kararını Eylül'den önce vermesi beklenmiyor.