Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Özellikle Fed’in şahin üyelerinin resesyonu gözardı eden açıklamalarıyla ABD hisseleri Kasım 2020 dip seviyelerine geriledi.

S&P 500 Perşembe günü yüzde 2,9’a kadar düştü. Teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq 100’de ise bir ara yüzde 4’e kadar değer kaybı görüldü.

Nasdaq düşüşünde Bank of America’nın Apple tavsiyesini zayıf talep sebebiyle düşürmesi sonucu Apple hisselerinin yüzde 6,1’e kadar geri çekilmesi de rol oynadı.

Satış dalgası Asya Pasifik’i de vuruyor. Japon Topix yüzde 2, Avustralya S&P/ASX 200 yüzde 1,2 değer kaybetti.

Bloomberg Dolar Endeksi sterlindeki toparlanma ile bu sabah yüzde 0,3 geriliyor.

Tahvil cephesinde dalgalanma biraz azalsa da getiriler yükselmeye devam ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç baz puan yükselişle yüzde 3,76’ya çıktı. Alman 10 yıllık ise altı baz puan artışla yüzde 2,18’de.

Meta küçülüyor

Ekonomik koşulların zorlaşmasıyla birlikte ülke ekonomilerinden önce dev şirketler “resesyona” girmeye başladı.

Sosyal medya devleri Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı bünyesinde barındıran Meta Platforms tarihinde ilk kez işgücü azaltımına gidecek. 2004’te Facebook’un kurulduğundan bu yana ilk kez ciddi ölçekte bütçe kesintisine gidecek şirketin CEO’su Mark Zuckerberg işe alımları donduracaklarını, bazı takımları yeniden yapılandırarak ve öncelikleri değiştirerek harcamaları kısacaklarını açıkladı.

Zuckerberg “Meta 2023’te, bu yıla göre daha küçük bir şirket olacak gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı. Meta’nın küçülmeye gitmesinde küresel çapta kötüleşen ekonomik görünümün yanı sıra sert rekabet ve kişisel verinin gizliliğine yönelik düzenlemeler de etkili oluyor.

Meta platformları son yıllarda video paylaşım uygulaması TikTok’tan gelen sert rekabete ayak uydurmakta zorlanıyor. Apple’ın iPhone kullanıcılarını takip eden uygulamalara getirdiği kişisel bilgi kısıtlamaları da son yıllarda Meta’nın reklam gelirlerini olumsuz etkiliyor.