Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Çin’de açıklanan zayıf enflasyon verisinin faiz indirimi ve teşvik beklentilerini desteklemesi, ABD’de de S&P 500 endeksinin Perşembe günü kapanış itibarıyla Ekim dip seviyesinden yüzde 20 artarak boğa piyasasına girmesinin ardından MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız ikinci haftalık yükselişine hazırlanıyor.

Japon Nikkei 225 yüzde 2'ye yaklaşan prim yaptı ve iki günlük düşüş serisini noktaladı. ABD vadeli endeksleri hafif ekside. Perşembe günü değer kazanan ABD tahvilleri bu sabah fazla değişim göstermezken, Bloomberg Dolar Endeksi Cuma günü yüzde 0,61 düşüş kaydettikten sonra bu sabah 1.234 seviyesinde yatay.

JPMorgan’dan tahvil-hisse değerlendirmesi

JPMorgan Chase & Co. stratejistlerine göre ABD’de hisse senetleri ile tahviller arasında giderek büyüyen ayrışma, enflasyonda oynaklık fiyatlayan tahvil piyasasının haklı çıkması durumunda hisse senetleri için yüzde 20’lik bir düşüş potansiyeline işaret ediyor.

Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou ve Mika Inkinen’in de olduğu stratejistler, tahvil piyasaları, son üç ayda ılımlı bir düşüş olsa bile, sürekli artan makroekonomik belirsizlik dönemini fiyatlamaya devam ediyor.

Buna karşılık, stratejistlere göre S&P 500’ün de boğa piyasasına girmesiyle, hisse senedi piyasaları olumlu gidişatı fiyatlamış görünüyor. Enflasyon oynaklığının tahviller için de risk oluşturduğuna işaret eden stratejistler, “Tahvil piyasaları, 2021’in başından bu yana enflasyon oynaklığındaki yükselişe bakarsa, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri yaklaşık 70 baz puan düşebilir” dedi.