Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Hisse senetleri piyasaları global ekonomik toparlanmanın Omikronun sınırlayıcı etkilerini aşacağı öngörüsüyle yükseliyor.

ABD’de S&P 500 endeksi pazartesi gününü yüzde 1,38 yükselişle kapatarak yılın 69. rekor kapanışını kaydetti. S&P 500 vadelileri bu sabah yüzde 0,1 ekside işlem görüyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya öncülüğünde yükseldi. Hong Kong Hang Seng endeksi ise yatay. Hisse senetlerini küresel çapta izleyen MSCI AC Dünya Endeksi yıllık bazda üst üste üçüncü çift haneli yükselişle yılı kapamaya hazırlanıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay, ABD 10 yıllık getirisi ise yüzde 1,47’de. Petrol fiyatları hafif yükselirken ABD ham petrolü yüzde 0,3 ile 75,8 dolardan alıcı buldu.

Bitcoin yeniden 50 bin doların altına geriledi. Altının onsu ise yüzde 0,1 düşüşle 1.810 dolardan alıcı buluyor. Bugün Londra piyasaları Boxing Day tatili sebebiyle kapalı olacak.

Getiri eğrisi tahminleri

Yatırım bankaları gelecek yıl ABD tahvil getirilerinde yükseliş beklerken getiri eğrisinin uzun tarafında ise görüş farklılıkları mevcut.

JPMorgan stratejistleri 2022 sonunda ABD 30 yıllık tahvil getirisinin yüzde 2,55’e yükselerek getiri eğrisini dikleştireceğini öngördü. Bankanın Stratejisti Jay Barry getiri eğrisindeki dikleşmenin yılın ilk yarısında hızlanacağını, ikinci yarısında ise daha düz bir trend beklediklerini bildirdi.

Societe General yüzde 2,60, Deutsche Bank ise yüzde 2,40 ile 30 yıllık getirilerde hızlı yükseliş bekleyen bankalar arasında.

Bank of Montreal ve Mitsubishi UFJ Financial Group sırasıyla yüzde 2,05 ve yüzde 2 ile 30 yıllık getirilerde sınırlı bir yükseliş bekliyor. İki banka potansiyel satış dalgasına karşı yatırımcıların kendini hedge etmesi için ABD uzun vadeli tahvillere yönelebileceğini düşünüyor. MUFG Stratejisti George Goncalves’e göre Fed’in QE’yi sonlandırması uzun vadeli getirilerde sınırlı etki yaratacak. ABD 30 yıl tahvil getirisi Noel tatili öncesi 23 Aralık’ta yüzde 1,91 seviyesinden günü tamamlamıştı.