Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Asya’da Fed sıkılaşması ve Omikron etkisi bu haftanın başına negatif fiyatlanırken ABD vadelileri pozitif bir açılışa işaret ediyor.

Hong Kong Hang Seng endeksi Çin teknoloji şirketleri öncülüğünde sert düşmeye devam ederken sabah saatlerinde yüzde 1,3 kayıp yaşıyor. Japon Topix yüzde 0,4 ekside.

Çin Borsaları, Merkez Bankası’nın parasal gevşemeye gidebileceği beklentisiyle pozitif. CSI 300 yüzde 0,6, Şanghay Bileşik yüzde 0,4 artıda.

Cuma gününü sert kayıplarla kapatan S&P 500 ve Nasdaq 100’de vadeliler kayıpların bir kısmının telafi edileceğine işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,5, Nasdaq 100 vadelileri ise yüzde 0,1 yükseliyor.

Cuma günü düşük risk iştahı ile ralli yapan ABD 10 yıllık devlet tahvilleri ise haftaya satışla başlıyor. Tahvilin getirisi dört baz puan yükselişle yüzde 1,38 seviyesinde.

Omikron beklentileri etkilemeye başladı

Şu ana kadar yoğun bakım üniteleri yoğunluğunda ve can kayıplarında etkisi henüz tespit edilemese de Omikron varyantı ekonomik tahminleri etkilemeye devam ediyor. Goldman Sachs ekonomistleri Omikron varyanının “aşağı yönlü ılımlı bir etki yaratacağını” belirterek 2021 yılı için ABD ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e çekti.

Omikronun yüksek düzeyde bulaştığı ancak ağır hastalıklara karşı bağışıklılığın çok az zayıfladığı senaryoyu baz alan banka ekonomistleri ABD ekonomisinin 2022’de yüzde 2,9 büyümesini bekliyor. Omikron varyantına ilişkin gerçek hayat verileri de şimdilik ağır sonuçlar elde edilmediğini gösteriyor.

Varyantın tespit edildiği Güney Afrika’da hastaneye yatış oranlarında yükseliş görülmedi. ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci omikron varyantı hakkında ilk gelen verilerin “cesaret verici” olduğunu belirtirken hatırlatma dozlarının yeni varyanta karşı “ciddi derecede” koruma sağlama potansiyelinin bulunduğunu belirtti. Buna karşın bazı ülkeler tehdit dozunu sıkılaştırıyor. İngiltere aşı durumuna bakılmaksızın ülkeye gelecek yolculardan uçuşları öncesi test yaptırmalarını isteyecek.