Advertisement

Fed üyelerinin enflasyon endişelerini azaltıcı konuşmalarının ardından yeni işlem gününde hisse senedi piyasalarında risk iştahı yüksek.

Asya Pasifik’te neredeyse tüm önemli Borsalarda yükseliş görülürken MSCI Asya Pasifik Endeksi dördüncü gün üst üste yükselişle kapanmaya hazırlanıyor.

ABD’de S&P 500 vadelileri de yüzde 0,2 yükselerek pozitif bir açılışa işaret ediyor.

Fed üyelerinin açıklamaları sonrası Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 geriliyor. Birçok gelişmekte olan ülke para birimi dolara karşı bugün pozitif.

İran’ın nükleer görüşmelerde farklılıkların henüz giderilemediğini açıklaması sonrası petrolde ralli durdu. Amerikan tipi ham petrol yüzde 0,2 yükselişle 66 dolar üzerinde.

Fed yöneticilerinden soğukkanlı mesajlar

Fed üyelerinden enflasyonda önümüzdeki aylarda gelebilecek sıçramaların geçici olduğu yönünde açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Fed Üyesi Lael Brainard arz sıkıntılarının aşılması sonrası kısa vadeli fiyat baskılarının azalacağını öngörürken uzun vadeli beklentilerinin “çok iyi bir şekilde çapalandığını” belirtti. Brainard, Fed üyelerinin enflasyonun hedefin üstüne çıkması durumunda tekrar aşağı indirecek araçlara ve tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

Yatırımcıların ana odağının enflasyon olması faizler için de belirsizlik anlamına geliyor. Getiri eğrisi istikrar kazandı ancak yenilenen enflasyon endişelerinin otomatik olarak daha dik getiri eğrisiyle sonuçlanacağı net değil. AXA Investment Managers CIO’su Chris Iggo

Yahoo Finance’e konuşan üyelerden James Bullard ise varlık alımlarını azaltma zamanlamasının önümüzdeki aylarda gündeme geleceğini belirtirken “Ancak o noktaya henüz gelmedik” açıklamasını yaptı. Bir başka Fed üyesi Raphael Bostic enflasyonun uzun bir süre yüksek kalmasını beklemediğini vurguladı.

Fed üyelerinin enflasyon konusunda teskin edici açıklamalarına karşın yatırımcı için enflasyon bir numaralı tema olmayı sürdürüyor.