Advertisement

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamaların desteğiyle dolar yine rekor seviyelere yükseldi.

Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,44 yükselişle 1.359 puanı aştı ve yükselişini yedinci güne taşıdı.

Offshore piyasada dolar/yuan kuru 7,23’ü geçerek tarihi rekora ulaşırken Çin Merkez Bankası’ndan hamle beklentisi baskısı giderek artıyor. Japon yeni de müdahalenin geldiği 145 seviyesine çok yakın işlem görüyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi son 20 yılın en hızlı aylık yükselişini devam ettirerek yüzde 4 psikolojik seviyesini kırdı. Asya işlemlerinde altı baz puan yükselen 10 yıllık getiri Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviyede.

Doların yükselişiyle hisse senetlerinde kayıp hızlandı. Japon Nikkei 225 yüzde 2, Hong Kong Hang Seng yüzde 2,34 değer kaybediyor. Salı gününü hafif artıda kapatan Nasdaq 100, Apple’ın yetersiz talep sebebiyle iPhone üretim artışı planını askıya alacağı haberinin ardından vadeli piyasada yüzde 1 geriliyor.

Doların güçlenmesi emtiada geniş çaplı satışların görülmesine yol açarken petrol de düşüyor. ABD ham petrol varil fiyatı yüzde 1'i aşan düşüşle tekrar 78 doların altına geriledi. Brent kasım kontratı ise 85 doların hemen üzerinde. Daha aktif olan Brent aralık kontratı ise yüzde 1'i aşan düşüşle 83 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Fed'in güvercinlerinden de şahin mesajlar geliyor

Fed sıkı para politikası patikası konusunda tek sesli koroya dönüştü. Güvercin duruşu ile bilinen Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari mevcut faiz artırımlarının fiyatları düşürme hedefi için ‘uygun’ olduğunu söyledi.

Salı günkü Wall Street Journal etkinliğinde konuşan Kashkari “Çok agresif bir şekilde hareket ediyoruz. Sıradaki adımlarda da yüksek ölçekte sıkılaştırma var. Fiyat istikrarını sağlamada kararlıyız, diğer yandan aşırı hızlı gitmenin risklerinin de farkındayız” açıklamasını yaptı.

Kashkari politika sıkılaştırmasına çekirdek enflasyonda zirvenin ve ardından düşüş trendinin görülmesine kadar devam etmeleri gerektiğini belirtti.

Açık Piyasa Komitesi’nin şahin üyelerinden St. Louis Başkanı James Bullard ise enflasyon hedefleme rejimi kredibilitesinin risk altında olduğunu vurguladı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise enflasyonu yavaşlatmak için resesyon yaratmadan talebi zayıflatmanın bir mücadele olacağına dikkat çekerek “Enflasyonu düşük seviyede ve istikrarlı tutmak için atacağımız adımları tam istihdam hedefimizle de dengelemeliyiz” ifadelerini kullandı.