Advertisement

Küresel piyasalarda tahvil getirilerinin yükselişiyle riskli varlıklardan kaçış eğilimi Fed Başkanı Powell'ın mesajlarıyla yerini hisse senedi piyasalarında yükselişe bıraktı.

Powell’ın açıklamaları ile umut verici aşı haberlerinin ardından Borsalar yükselişe geçerken, ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi yeniden son bir yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 1,4’ün üzerine çıktı.

Wall Street endeksleri, teknoloji hisselerindeki zayıf seyre rağmen Powell'ın enflasyon mesajlarıyla Çarşamba gününü yüzde 1 civarı yükselişlerle tamamladı. Dow Jones endeksinde yeni rekor kaydedilirken ABD vadelileri yeni işlem gününe de artıda başladı.

ABD piyasalarındaki yükseliş Asya piyasalarının da moral bulmasına neden oldu. Çarşamba günü vergi dolayısıyla sert kayıp yaşayan Hong Kong borsası yeni işlem gününde toparlanma kaydetti.

Powell'ın enflasyon mesajları

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin toparlanma sürecinde önünde uzun bir yol olduğu görüşünü yinelerken, fiyatlarda yaşanan artışların enflasyonun ısrarlı bir şekilde yüksek kalmasına neden olmayacağını öngördü.

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne hitap eden Powell, “Politikamız destekleyici çünkü işsizlik yüksek ve işgücü piyasası tam istihdamdan uzak. Bazı önlemlerle bazı varlık fiyatlarının yükseldiği doğru” diye konuştu. Artan araba fiyatları örneğine değinen Powell, bu durumun çip kıtlığı ve teknoloji endüstrisindeki tedarik zinciri kısıtlamalarından kaynaklandığına işaret etti.

Powell, “Bu durum,mutlaka enflasyona yol açacak diye bir durum yok, çünkü enflasyon - tek seferlik bir artış yerine - her yıl kendini tekrarlayan bir süreçtir” dedi. Öte yandan Powell, Fed’in baz etkisi ve pandemi önlemlerinin gevşetilmesiyle ortaya çıkacak talep artışı nedeniyle enflasyonun yükselmesini beklediğini de ifade etti. Powell, enflasyonun %2 hedefine ulaşmasının 3 yıldan uzun bir süre alabileceğini tahmin etti.

Aşı cephesinde yeni gelişmeler

Powell'ın açıklamalarının yanında piyasalarda aşı cephesinden gelen bazı haberler de risk iştahını destekledi. Moderna, ortaya çıkabilecek Kovid-19 varyantlarına karşı koruma sağlayacak yükseltici dozlar için çoklu bir yaklaşım planladığını açıkladı. Şirket, mevcut koronavirüs aşından bu yıl ve gelecek yıl daha fazla üretmek içi de hazırlık yapıyor. Moderna, Güney Afrika varyantına karşı modifiye edilmiş yeni versiyon Kovid-19 aşısının üretimini tamamladığını ve aşıyı klinik deneyler için Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırmacılarına gönderdiğini duyurdu. Güney Afrika varyantına karşı geliştirildiği belirtilen yükseltici aşının, şirketin yeni varyantlara karşı başlattığı çok aşamalı stratejinin bir parçası olduğu belirtildi. Şirket mevcut koronavirüs aşının üçüncü dozu için de testler gerçekleştirirken, aynı zamanda mevcut aşısı ile Güney Afrika varyantına özel aşıyı birleştirecek bir yükseltici için de testler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Öte yandan İsrail’de yaklaşık 1,2 milyon kişiyle gerçekleştirilen bir çalışma, Pfizer Inc. ve BioNTech SE’nin Kovid-19 aşısının virüse karşı güçlü şekilde etkili olduğunu ortaya koydu. Buna göre aşının iki dozu, 20 Aralık-1 Şubat arasında aşılanan ve dörtte biri 60 yaş üzeri 596.618 kişide Kovid-19 vakalarının %94’ünü önledi.