Advertisement

Türkiye Varlık Fonu, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla tahsisli sermaye artırımı yolu ile sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılacağını açıklamıştı.

Bankalar tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamaya göre kullanım fiyatları Halkbank için 5.72 TL Vakıfbank için ise 4.98 TL olarak açıklandı. Sermaye artırımı Borsa İstanbul toptan alış satış işlemleri kapsamında 20 Mayıs’ta tamamlanacak.

Deniz Yatırım'ın konu ile ilgili değerlendirmede bulunduğu günlük bülteninde "Sermaye artırımı sonrası Halkbank için tahmini hisse fiyatımız 5.54 TL, Vakıfbank için ise 4.73 TL seviyesindedir." dendi.

Bültende "Sermaye artırımı sonrası oluşabilecek fiyat çarpanları mevcut duruma göre daha yüksek bir noktaya geliyor. Ancak sermaye yeterlilik rasyolarının da her iki banka için de 200 baz puan kadar iyileşiyor (açıklanan Mart 2020 solo finansallara göre). Bu nedenle daha yüksek sermaye yeterlilik oranlarının daha yüksek bir fiyat çarpanı ile işlem görmesini normal olarak değerlendiriyoruz." ifadeleri yer aldı.

İşlem fiyatlarının Halkbank’ın ve Vakıfbank’ın Cuma kapanış fiyatlarına göre sırasıyla %7 ve %8 daha yüksek olduğu belirtilen Yapı Kredi Yatırım'ın notunda, "Bunu geri kalan hissedarlar için sınırlı olumlu olarak değerlendiriyoruz. Sermaye artırımı sonrası teorik fiyatları ise Halkbank için 5.54TL, Vakıfbank için ise 4.73TL olarak hesaplıyoruz ve bu fiyatlar Cuma kapanış fiyatlarının %3 üzerinde." dendi.

Her ne kadar geri kalan hissedarların toplam sermaye içindeki payları oransal olarak azalsa da, sermaye artırımı sonrası hisselerin daha yüksek piyasa değerlerine ulaşacağı ve çarpanlarının yükseleceği belirtilen notta, "bunun en önemli etkeninin sermaye tamponlarının kuvvetlenmesi olduğunun" altı çizildi.