Advertisement

ZEYNEP BAYAR

Araştırmalara göre, 18-29 yaş aralığındaki insanların dünya genelinde sosyal medyayı en çok kullanan yaş grubu olduğu belirtiliyor. Aynı araştırmalar, insanların sosyal medyada geçirdikleri günlük sürenin ortalama olarak 2,5 saat olduğunu gösteriyor. İnsanların her gün 2,5 saat boyunca sosyal medya şirketleri tarafından önerilen video ve içeriklere maruz kaldığı bir dünyada yapay zekanın insan davranışlarını ne kadar etkilediği büyük bir merak konusu oldu.

Bloomberg HT’ye konuşan Gazeteci-Yazar Serdar Kuzuloğlu, internetin geleceğini, Web 3.0’ın gelişimini ve güvenlik açıklarını değerlendirdi.

Web tarihi göz önüne alındığında, Web 1.0, 2.0 ve 3.0 arasındaki farkları özetleyen Kuzuloğlu, Web 1.0’ın 90’larda ticarileşerek hayatımıza giren ilk ilkel hali olduğunu belirtti. Web 2.0 evresinde, Web’in çeşitlediğini ve kullanıcı sayısının arttığını söyleyen Kuzuloğlu, insanların artık çektikleri videoların altında yorum yazarak etkileşime girildiklerini kaydetti.

“Web 3.0 ile daha ticari ama daha birey odaklı bir interneti göreceğiz”

Kuzuloğlu, Web 3.0 evresini ise şu ifadelerle özetledi: “Web 3.0, blok zincir ve benzeri merkeziyetsiz ya da birbirinden daha bağımsız çalışabilen ağların kurduğu interneti temsil ediyor. Yani, Web 3.0’da herkesin içerisinde bir profil olarak yer alabildiği, şimdiye kadar yaptığından çok daha fazla şey yapabildiği ama bunun içerisinde hiç olmadığı kadar akçeli işlerin olduğu, dijitale aktarılabilen, her şeyin satılabilir ve alınabilir olduğu, daha ticari ama daha birey odaklı bir interneti göreceğiz.”

“Herkesin ticari emtia olduğu bir döneme doğru yaklaşıyoruz”

Web 3.0 ve internet teknolojisi üzerine çok büyük bir ekonominin döndüğünü söyleyen Kuzuloğlu, dünyanın en zengin şirketlerinin ve iş insanlarının teknoloji sektörüne odaklandığını söyledi. Kuzuloğlu örnek olarak, çelik, otomotiv ve savunma sektöründe olan şirketlerin bile teknoloji sektörü olmaya odaklandığını söyledi.

“Herkesin ticari bir emtia” olduğu bir döneme doğru yaklaştığımızı dile getiren Kuzuloğlu, “Bütün yeni teknolojiler aracıları ortadan kaldırma vaadiyle gelir. Web 3.0, bütün vaatleri kapsül formunda insanların kullanımına sunacak.” dedi.

“Bir navigasyonun algoritmasının tercih etmediği yoldaki esnafın cirosu düşüyor”

Kişisel verilerin yapay zeka ile analiz edilmesinin güvenilirliği ve psikososyal boyutuna değinen Kuzuloğlu, bilginin toplumun hammaddesi olduğunu ve insanın veriyle haşır neşir olmasının kendini kontrollü hissetmesine sebep olduğunu söyledi. Kuzuloğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bugün farkında olsak da, olmasak da algoritmaların dünyasında yaşıyoruz. Bugün bankaya ev almak için kredi başvurusu yaptığımızda, krediyi alıp alamayacağımızı bu algoritmalar belirliyor. Ya da işimize giderken, hangi yolu kullanacağımızı ve saat kaçta orada olacağımızı bunlar belirliyor. Onların belirlediği yollardan koşulsuz şartsız gittiğimiz için onların tercih etmediği yollardaki esnafların cirosu düşüyor. Bir navigasyon uygulamasının algoritmasının çıktısı bir sokaktaki bir fırının ya da akaryakıt istasyonunun cirosunun düşmesini tetikleyebiliyor. Yani biz hali hazırda algoritmalarla gönüllü ya da gönülsüz ilişki içerisindeyiz ve bunun geri dönüşü yok.”

Kuzuloğlu, Web 3.0’ın en önemli özelliklerinden biri olan blok zincir hakkında yaptığı değerlendirmede, blok zincirin en önemli özelliğinin teknik olarak silinmesinin mümkün olmaması olduğunu söyledi. “Web 3.0’ın vaadi aslında hiç unutmayan bir internet. Dolayısıyla mahremiyetin hiç olmadığı kadar önemli olacağı bir alandan söz ediyoruz.” diyen Kuzuloğlu, paylaştığınız bir şeyin bir sicil ya da GBT kaydı gibi sonsuza kadar kalacağını dile getirdi.

“Web 3.0’ın içerisindeki Metaverse'ün tahmin edildiğinden fazla kullanıcısı olmayacak”

Web 3.0’ın kullanımında daha gelişmiş cihazlara ihtiyaç duyulması sebebiyle, gelişmekte olan ülke vatandaşlarının ya da Türkiye’de olduğu gibi kur farkından dolayı istediği özelliklerdeki bilgisayarlara ulaşamayan insanların bu teknolojiye nasıl adapte olacağı merak konusu haline geldi. Aksesuarların yüksek fiyatları sebebiyle, Web 3.0’ın metaverse ve türevlerinin zannedildiği kadar yaygınlığa ulaşmayacağını söyleyen Kuzuloğlu, Web 3.0’ın tahmin edildiğinden fazla kullanıcısı olmayacağını ve insanların yine ellerindeki yaygın cihazları kullanmaya devam edeceklerini belirtti.