Advertisement

Avrupa'nın parasal ve mali devleri en sonunda birlikte hareket ediyorlar. Almanya'nın mali desteği ve merkez bankası genişlemesi Avrupa'da politika koordinasyonu için yeni bir çağın başladığı şeklindeki beklentiyi işaret ediyor.

Ekonominin koronavirüs krizinden çıkışını destekleyecek, Berlin ve Frankfurt'ta yarım gün arayla açıklanan önlemler, Brüksel'de ortak borçlanma ile destekli bir Avrupa toparlanma fonu kurulmasına yönelik dönüşün ardından geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü Alman ARD televizyonu ile gerçekleştirdiği mülakatta Almanya'nın "cesur ve kararlı" bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söyledi ve hükümetin daha önce görülmemiş ölçüdeki harcamalarını savundu. Merkel, "Şanslıyız ki iyi zamanlarda şimdi bunu yapmamıza müsaade edecek şekilde hareket etmiştik." dedi.

Her bir adımın önemli olmasıyla birlikte yan yana geldiklerinde oldukça büyük bir güç oluşturuyorlar. Aynı zamanda ekonomi politikası açısından uzun zamandır ortak zemin bulamayan Avrupa'nın her zamankinden daha fazla bir ortak amaç ortaya koyduğunu gösteriyor.

Londra'da Credit Suisse baş Avrupa ekonomisti Neville Hill, "Avrupa seviyesinde politika yapmaya geçiş hiç bu kadar bariz olmamıştı. Sadece Euro Bölgesi ekonomisinin krizden toparlanmasına olanak vermeyecek, aynı zamanda toparlandığı zaman AB'de daha iyi, daha iyi dengelenmiş bir politika çerçevesi oluşması beklentilerini de artırıyor." dedi.