Advertisement

Hong Kong Lideri Carrie Lam, art arda 9. Haftasına giren protestolarda göstericilerin genel grevle Asya’nın finansal merkezini kapatarak,  aksaklıklara sebep olmalarını “çok tehlikeli bir durum” olarak nitelendirdi.

Göstericiler, Hong Kong’un yoğun sabahını trafiği kapattı, metro hatlarının çalışmasına engel oldu ve hava limanı operasyonlarının aksamasına sebep oldu.

Cathay Pacific Airways şehre gelen ve şehirden ayrılacak olan 140’dan fazla uçuşun iptal olduğunu söylerken, Hong Kong Airlines Ltd. ise 30 uçuşun gerçekleşemediğini belirtti.

Protestocular ayrıca grevdeki işçilerin şehirdeki yedi farklı yerde saat 13:00’den itibaren toplanmalarını istedi.

Lam yönetiminin üst düzey yetkilileri tarafından gazetecilere yapılan açıklamada, "Protestoculardan, bir ülke iki sistem gibi ayrıştırıcı ve ulusal egemenliği tehdit eden davranışlar gördük” dendi.

Açıklamada, protestocuların Hong Kong’u mahvetmek istedikleri ve yedi milyon insanın geçim kaynağına zarar verdikleri de belirtildi.

Pazartesi günkü işlemlerde MSCI Hong Kong Endeksi, yüzde 2.5’ varan kayıplarla art arda dokuzuncu günde de gerilemesini sürdürdü.

 

Kapat