Advertisement

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile birlikte dünyanın en büyük 250 müteahhidi listesinde 44 Türk firmasının yer aldığını açıkladı.

Listede yer alan bazı firmalardan yetkililer Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundular.

GAMA Güç Sistemler ve Gama Endüstri Genel Müdürü Ahmet Ligvani, Çinli firmalarla rekabet ettiklerini ve 2020 yılı olumsuz gibi gözükse de inşaat sektörünün 2021 yılında toplanacağını belirtti.

Ahmet Ligvani'nin değerlendirmesinde öne çıkanlar şöyle;

Müteahhitlik sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. GAMA olarak 99 yılından beri kesintisiz olarak 21 yıldır o listede bulunmaktan gurur duyuyoruz. Müteahhitlik sektörü bir çok alanda Türkiye’ye pozitif anlamda fayda sağlayan bir sektör. Sistem olarak cari açığın azaltılması, hizmet ihracatının artırılmasında çok ciddi katkıları olan bir sektör. Bu alanda dönem dönem farklı rakiplerle yarışmak gerekiyor. Son zamanlarda Çinli firmalarla rekabet etmemiz gerekti. Sadece fiyat rekabeti değil, katma değer, kalite ve zamanında tamamlama gibi faktörleri de etkilememiz gerekiyor. Mevcut pazarlara yeni pazarlar da eklenmesi gerekiyor. Gama ailesi olarak yoğun olarak açılan pazarların üzerine Uzak Doğu’da Bangladeş, Endonezya, Vietnam, Güney Amerika, Kanada ve Amerika gibi yeni pazarları ekleyebilmek için çalışıyoruz.

(Pazarlar) 2020'de pandemi ile birlikte açıkçası beklenmedik bir hal aldı. Global ölçekte çalışan firmalar gibi biz de hedeflerimizi revize ettik. Gama olarak 2020 pandemi özelinde bir daralma beklemiyoruz. Yürütmekte olduğumuz projeleri devam ettireceğiz. Yeni projeler için bu anlaşmaların imzalanma ve sonuçlanma süreçlerinin uzayacağını öngörüyoruz. Yapım aşamasına geçmiş projelerin pandemi ile birlikte 6 ay bandında ötelenmesini öngörüyoruz. Bu durum negatif görüntü oluştuyor gibi olsa da 2021 yılında toparlanmaya sebep olacağını düşünüyoruz.

Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise listede Çinli firmalardan sonra en güçlü ülke olduğumuzu ama birçok alanda Türk müteahhitlerinin Çin'de de iyi olduğunu belirtti.

Ebru Özdemir’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

Limak olarak biz de bir süredir listedeyiz. Bu sene 61’inci sıradayız. Çin’den sonra en güçlü ikinci ülkeyiz. Yurt dışında yaptığımız işler arttı ve başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Bizim amacımız da yükselerek daha iyi bir yere gelmek. Çünkü Türk müteahhitliğinin Türkiye’nin en büyük işlerinden olduğunu düşünüyorum. Hem nitelikli iş gücü hem de hızımız ve maliyet avantajımızla dünyada ileri konumdayız. Ben Çin’den de iyi olduğumuzu düşünüyorum.

Pandemi sürecinde biz 3 tane proje imzaladık. Bir tanesi Rusya’da bir stadyum, Katar’da 2 yol projesi. Bir tanesi de Kovid zamanında devam ettirdiğimiz havalimanı otopark projesi. İmzaladığımız stadyum projesi 200 milyon dolar civarında. Katar’daki proje 130 milyon dolar civarında, orada 2 ortağımız var. Otopark işi de 550 milyon dolar civarında. Biz pandemi döneminde hiç durmadan çalıştık, çünkü şantiyelerimiz izole olmuş şekilde. Pandemi nedeniyle meydana gelen resesyon en kolay alt yapı projeleriyle düzelecek. Pandeminin birçok sektörde dezavantajı oldu ama biz inşaat sektörünün şanslı olduğunu düşünüyorum.

Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu ise fiyat olarak daha uygun ama kalite olarak Avrupa standartlarında olmanın avantajına vurgu yaparak, "Türk firmaları daha fazla risk alıyor. Büyük risk analizleri yapmadan bu coğrafyada özellikle Orta Doğu, Orta Asya’da kültürel açıdan da yakınlık var tabii. Daha iyi diyalog kurabiliyoruz ve maliyet açısından rekabetçi olmalıyız. Fiyatımız belki Çinli firmaların altında ama kalitemiz Avrupa kalitesinde bunlar da büyük bir avantaj sağlıyor. Pandemi döneminde iş gücünde biraz sıkıntı oldu tabii. Uçuşların açılmasıyla dönenler oldu ama oraya gönderme konusunda sıkıntılar çıktı" dedi.