Advertisement

Şili’nin çevre regülatörleri, diğer çevre ajanslarının da desteğiyle, madencilik şirketlerinin Atacama çölünün altından saniyede binlerce litre lityum içeren tuzlu su çıkarmaları üzerinde denetimi artırmayı planlıyor.

Yatırımcıların ve müşterilerin baskısı altındaki maden şirketleriyse karbon ayak izlerini azaltmak için milyonlarca dolar yatırım yaptıklarını ve böyle bir denetimin üretimi düşürmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Şili'nin çevre denetleme ajansı SMA Başkanı Cristobal de La Maza, yeni yaklaşımın ana hedefinin kırılgan ekosistem ve yerel topluluklar üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak olduğunu belirtirken sürdürülebilirliğin böylesine önemli olduğu bir dönemde lityum üretiminin tehlike altında bırakılmaması gerektiğini vurguluyor.

Perşembe günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde “Bunun ekonomik çıkarlara karşı bir hareket olduğunu düşünmüyoruz, bizim hedefiz sadece çevresel” diyen La Maza, “Çevre konularında 30 yıl önce geçeli olan bugün kabul edilebilir değil” diye ekledi.

Şili’de operasyonlarını genişletmek isteyen Albermarle Corp ve yerel rakibi SQM endüstrinin önümüzdeki yıllarda üçe katlanmasını beklediği talebi karşılamak için kilit rol oynuyorlar.