Advertisement

"İşlem hizmetleri sorunu", Londra Borsası'nda işlem gören en büyük hisse senetlerinden bazılarının açılışını 90 dakikadan fazla geciktirdi. Böylelikle Avrupa'nın en büyük borsalarından biri olan bu piyasa bir yıldan az bir süre içinde ikinci kez arıza ile karşılaştı.

Londra Borsası işletmecisinin internet sitesinden yapılan açıklamada, FTSE 100 ve FTSE 250 endekslerinde hisse senetlerinde işlemler Londra saati ile 09:40'ta başlarken, piyasanın diğer kısımları normal saati olan 08:00'de açıldığı kaydedildi. Bu gösterge endekslerde HSBC Holdings Plc, BP Plc, AstraZeneca Plc ve Tate & Lyle Plc gibi bazı önemli şirketler yer alıyor.

Söz konusu arıza, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmaya hazırlandıı, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının şideetlendiği ve resesyonun fiyat dalgalanmaları yaratabileeğine ilişkin endişelerin arttığı hareketli bir dönemde meydana geldi.

Londra Borsası Haziran 2018'de yazılımdan kaynaklı bir arıza ile karşılaşmıştı ve bu yedi sene boyunca görülen bu tip ilk büyük aksaklıktı. ABD'de, borsa işletmecisi CME group Inc.'de Şubat ayında meydana gelen teknik hata, işlemlerin yaklaşık 3 saat durmasına yol açmış, ABD Hazine tahvilleri, hisse senedi vadelileri ve emtia ile ilişkili kontratların alım ve satımı yapılamamıştı.

 

Kapat